The Killer Angels egy polgárháborús regény, a Gettysburgi csatáról szól, először 1974-ben adták ki, rögtön Pulitzer díjat is kapott (a díjat alapító Pulitzer emigráns magyar újságíró volt, aki szolgált a polgárháborúban, tehát nagyon jól passzolt a rangos újságírói díj a könyvhöz), sőt meg is filmesítették a könyvet 1993-ban, ez lett a híres Gettysburg mozi. Az író Michael Shaara annyira mély benyomást gyakorolt, és akkora sikert aratott forradalmi koncepciójával, hogy teljesen átértékelte az amerikai közvélemény viszonyát a korszakhoz. Fia Jeff Shaara, apja halála után külön Michael Shaara díjat alapított az év legjobb polgárháborús regényének. A díjjal minden évben 5000 dollár díjazás jár, és 1997 óta ítéli oda egy független bizottság.
Mi több Michael munkássága elindította Jeffet is a történelmi regényírás rögös útján. Az ifjabb Shaara azzal kezdte pályafutását, hogy megírta két kötetben apja regényének előzményét és befejezését. Ez lett a Gods and Generals és The last full Measure. Az első regényt szintén megfilmesítették 2003-ban, azonos címmel. Persze Jeff nem állt itt meg, az elmúlt években szépen sorra vette az első és második világháborút (öt kötet), az 1848-as Amerikai-Mexikói háborút (ez a kötet lazán kezelve a Goods and Generals előzménye), valamint a Függetlenségi háborút (két kötet). A 150. évforduló kapcsán pedig írt egy új sorozatot az Amerikai Polgárháború nyugati hadszínteréről. Az első három regény stílszerűen időrendben az évfordulós években jelent meg, az utolsó jövőre 2015-ben jön majd ki, ebben Sherman tábornok híres „menetelése a tengerig” hadjáratát meséli majd el, amely Atlanta felégetésében csúcsosodott ki.
Nekem a friss sorozata keltette fel az érdeklődésemet, a nyugati hadjáratok és annak csatái a Mississippi mentén, mert ezek az események még annyira sem ismertek a magyar hadijátékosok számára, mint a Bull Run és Gettysburg nevekkel elhíresült keleti csaták. Pedig ez a hadszíntér termelte ki a két legsikeresebb északi tábornokot Grant-et a későbbi elnököt és Shermant az alvezérét. Nekem ők ketten messze a legszimpatikusabb hadvezérei a XIX. századnak. Az Északiak győzelme után rendíthetetlen elszántsággal és határozottsággal elejét vették a megtorlásoknak, ezzel nem csak a háború győztesei lettek, hanem az utána következő békének is bajnokaivá váltak. Szerepük rendkívül fontos volt, mert Lincoln halálát követően ők ketten voltak az Egyesült Államok két legfontosabb vezetője. Ez a két tábornok számomra jóval izgalmasabb mint a szentfazék Kőfal Jackson, meg az Öreg Lee. Minden tiszteletem mellett, se tartom őket érdekesnek mint regényhőst, róluk szól ugyanis a The Killer Angels sorozat jó része.
Mivel közel két évig semmit sem posztoltam az ACW témában, most úgy döntöttem egy kicsit erősítem ezt a témát a blogon. Az első világháborút hagyom egy kicsit, most úgyis az folyik még a csapból is. Terveim szerint elolvasom Jeff Shaara könyvét A Blaze of Glory-t. Tehát öveket bekapcsolni jönnek a szürkék meg a kékek!