Az elmúlt hónapokban tovább bővült a forrásanyag, így most ezt a cikket is tudom folytatni. A feldolgozással is jól haladtam, mert az ebédszüneteimben mindig van nálam egy-egy könyv.
A legegyedibb könyvem a témában Jack Sheldon.: The German Army at Cambrai, című munkája. A könyv masszív kemény fedeles kiadás és huszonöt fontba kerül, nekem tizennyolcért sikerült beszereznem, az Amazonról postaköltséggel együtt. Itt jegyezném meg, hogy mint könyvgyűjtő, soha nem veszek könyvet könyvesboltból teljes áron. Ez nagyon rossz szokásom, mert így gyakorlatilag én is aktívan ásom a könyvesboltok sírját, de a gyűjtőszenvedélyem nagyobb, mint a lelkiismeret furdalásom. Arról már nem is beszélve, hogy így minimum 15% amit megtakarítok egy könyvön. A könyvesboltok nekem csak a bemutatótermek, kivéve persze az akciókat.
Visszatérve a könyvre, igazi csemege, a második világháborút túlélt maradék német archívumok anyagát felhasználva, tárja elénk az ütközetett német szemszögből. München, Freiburg és Breslau archívumaiból valamint, személyes levelezésekből és naplókból dolgozott a szerző. A magas színvonalat mi sem jelzi jobban, mint az író személye, Jack Sheldon harmincöt évnyi brit katonai szolgálat után lett a téma kutatója, tanulmányait az Inverness-ben, Lancaster-ben, Westminsterben és végül Sandhurstben a katonai akadémián végezte, 1982-elvégezte a német vezérkari tanfolyamot németül, 2003-ban berlini katonai attaséként vonult nyugdíjba. Mr. Jack Sheldon könyvei emberközelbe hozzák számomra, a többi brit író által csak arctalan tömegnek ábrázolt német katonákat. Számomra a wargame, nem csak játék, én azért játszom, hogy a történelmi háttértudásomat egy-egy jó szabályrendszeren keresztül teszteljem. Nekem az a rendszer a jó, ahol a hadviselés adott korszakának törvényszerűségeit viszontlátom. Ehhez persze először a háttértudás kell, mivel németül sajnos nem beszélek. Magyarul nagyon szűkös az általam is hozzáférhető szakirodalom, maradnak az angol nyelvü könyvek, de ezekben 95%-ban brit szemszögből vannak tálalva a dolgok. Jack Sheldon könyvei azonban abból az 5%-ból valók, amikre nekem igazán szükségem van, korrekt tárgyilagos írások, a német hadseregről az első világháború nyugati harcaiból. Ezeket a könyveket hozzáolvasva a brit szemszögű irodalomhoz, már elég jó képet lehet kapni a korabeli hadviselésről.
Némelyik visszaemlékezés rendkívül meglepő. Az egyik naplórészletben olvasható, hogy a németek elfoglalnak egy brit árkot, a tiszti fedezékben megtalálják egy skót kapitány személyes holmiját. A német századparancsnok tűnődve nézegeti a tiszt fényképeit, és hangosan megkérdezi: Vajon hogy hívják ezt a kapitányt, és hová valósi? Mire az egyik szakaszparancsnoka, kapásból: Brown Kapitány, ismerem az úszóklubból a háború előtt Londonban dolgoztam, mint üzletember. És már veszi is elő a közös képet a tárcájából….
Bryn Hammond.: Cambrai 1917, The Myth of the First Great Tank Battle, című könyvére az összes többi szerző, úgy hivatkozik, mint a téma egyik alapművére. Gyakorlatilag Sheldon féle könyv, másik fele, a brit szemtanuk élményei. Jóval szélesebb átfogóbb képet kapunk, persze a brit oldalról, mert itt nagyon gazdag a forrásanyag. Tankparancsnokok, pilóták, tüzérek és gyalogosok, mind megszólalnak a könyv lapjain. Nagyjából a magyarul is megjelent Cornelius Ryan féle A híd tól messze van címü könyvhöz tudnám hasonlítani. A puhafedeles kiadás hét fontomba került.
Images of War, ez egy sorozat, elsőre egy kis füzet benyomását kelti, kicsit nagyobb formátum, mint az Osprey füzetek. A kötet címe.: The German Army on the Western Front 1917-1918. Ha figyelmesen megnézzük, látszik, hogy a kiadó nagyon igyekezett a tizenöt fontért valami értékeset nyújtani, százhúsz oldalon sűrű apró betűs sorokba szedve két év kronológiája van benne, napról napra. Ezen kívül nagyszerű, jórészt soha sem publikált fotókkal van tele, nagyjából száz fotót kapunk a kiadványban, hét fontért nagyszerű vétel volt szintén az Amazonról.