Harmadszor sikerült a Magyar Nemzeti Levéltár, Fejér Vármegyei Levéltárában megrendeznünk a sorrendben tizenhatodik rendezvényünket. Köszönjük az intézmény vezetőségének és a dolgozóinak a támogatást, ugyancsak hálásak vagyunk a Főnix csarnok csapatának akik másodszor is becsatlakoztak és a hobbi sci-fi, valamint a fantasy ágával kiegészítve teljesé tették a látogatók élményét. A Historikum asztalait elnézve úgy gondolom, hogy a történelmi terepasztalos játékoknak egy nagyon jó szeletét sikerült bemutatnunk, a rendezvény a külső érdeklődők számára pedig egy tartalmas képet nyújtott a hobbiról. Eddig is nyitottak voltunk arra, hogy más kapcsolódó hobbikkal közösen szervezzük a rendezvényeinket, amennyiben van rá hely és kapacitás. Most ez kétszeresen sikerült, mert a két terepasztalos részen felül még egy japán rajz stílus, egy Manga kiállítás is helyet kapott Királyfi-Kanyó Lucia jóvoltából. A Manga kiállításnak mi voltunk a nyitó napja, a képeket egy egész héten át lehetett megtekinteni a Levéltárban.
Igyekeztünk családi programot nyújtani, mangás színezés, figurafestéssel és nagy örömünkre, jó páran a játékokba is beszálltak, László a Black Hawk Down/Spectre asztalánál több játék is zajlott, a 28mm-es afrikai játék kapta a legtöbb közönség szavazatot az asztalok közötti szépségversenyen. Az játék az eredeti csata helyszínén alapult, nem a híres A Sólyomvégveszélyben filmen. A csatáról blogposzt is született, itt olvasható.
Volt a helyszínen csatlakozó játékos az Ókori Phürossz király seregét irányító vezérek között is, ezen az asztalon 760 darab 28mm-es figura ütközött meg, a Hail Ceasar szabály alapján. Görög falanxok feszültek neki a római légióknak, az Ascallumi csata újra játszása során. A figurákat több játékos seregeiből együtt sikerült kiállítani a csatához, csakúgy mint anno a Lützeni csata itt olvasható újra játszásánál. A résztvevők fontolgatják, hogy ahhoz a projekthez hasonlóan itt is indítanak egy ókori alap sereg építő felhívást, hogy még több korabeli ütközetet is fel tudjanak rakni a terepasztalra. Miklós egy angol nyelvű blogposztban számolt be a csatáról itt. A csatai képei zajos sikert arattak a külföldi fórumokban is.
Gáborék a tanítványaival egy középkori csatát játszottak le 20mm-es figurákkal a Fantasy Battles szabályok segítségével.
Péter a családi csapatával, házi szabályok alapján egy 15mm-es ütközetet vívott meg, mégpedig az 1849.04.19-én vívott Nagysallói csatát. Amely a magyar szabadságharc tavaszi hadjáratának egyik legszebb győzelme volt.
Dzsozy, szintén egy 28mm-es ütközetet hozott a rendezvényre, az amerikai polgárháborús seregei egy utánpótlást szállító, szekér konvojért csaptak össze, a Sixty-one, Sixty-five szabályai szerint.
Belian a két arisztokratával (Gróf és Báró urak) a Blood Red Skies szabályok alapján, több 1939-45 közötti légicsatát játszott le. A repülőgépek 1:200 méretarányban készültek. Az első csatában a magyar Puma vadászrepülő ezred csapott le egy amerikai nehézbombázóra, amelyett P-51 Mustang-ok kísértek,
John és István kihasználta, hogy a Nagysallói csata korábban véget ért, így a felszabadult asztalon a Wings of Glory (Wings of War) első világháborús játékkal játszottak le néhány légicsatát a délután folyamán.
Végül de nem utolsó sorban István csodálatos építményeivel mi egy hipotetikus csatát játszottunk, Gábor és Bogesz 28mm-es brit és francia seregei harckocsi támogatással, támadták meg az 1918-as olasz frontvonalán Asiago városát, amit Péter az Osztrák-Magyar Monarchia csapataival védett sokszor szuronyharcban. A mi csatánk a Bolt Action szabályai szerint zajlottak.
Jó hangulatban, remek napsütéses időben zajlott le a rendezvény, mindenkinek köszönjük a részvételt! Terveink szerint November 19-én a Márton Napi makettversenyen lesz a következő rendezvényünk, a Historikum XVII.