Ismét egy régen várt mérföldkőhöz érkezett a rendezvénysorozatunk, reményeink szerint ahogyan Székesfehérváron már negyedik éve tartjuk a rendezvényünket a Fejér Vármegyei Levéltárral együttműködésben, most elkezdünk egy hasonló együttműködést a Pest Vármegyei Levéltárral is. Ezúton is köszönjük szépen a lehetőséget és a támogatást az intézmény dolgozóinak. Ezzel terveink szerint egy újabb, évenként kétszer visszatérő helyszínünk lesz Budapesten. Őszintén szólva erre már nagyon nagy szükségünk volt, mert sokan vannak a hobbitársak közül akik a Dunától keletre, de nagyon szétszórva élnek, így nekik a budapesti események biztosítanak játék lehetőséget és egyben motivációt is a festéshez, seregépítéshez. Ha a WarGameCon 2025-ben is márciusban lesz, és mi tudunk májusban és novemberben ugyanígy Historikumot tartani, az nekünk évi három fővárosi eseményt jelentene, mivel az idei WarGameCon történelmi asztalban és játékmennyiségben felért egy Historikummal. Ehhez társul a szeptemberi székesfehérvári és a januári győri rendezvény. Részemről ennél többet nem vállalnék egy évben, mivel áprilisban ott a Mosonshow is. Illetve szerintem, ha ennél sűrűbb a program, az már kontraproduktív.
Ennek a 2024.05.11-i budapesti rendezvénynek a fő szervezője Ambasa barátom volt, akinek sikerült a csapatot egy kicsit, a szokásosnál jobban felrázni. Így több olyan asztalunk is volt, amit előtte nem láthatott a publikum. Illetve a fővárosi helyszínnek hála újra felbukkantak olyanok is, akik már évek óta nem vettek részt egyik rendezvényünkön sem, vagy éppen most jöttek először. Az is nagyon hasznos és mindkét fél számára sikeres volt, hogy nyitottunk egy picit fantasy és sci-fi felé is. Mivel a székesfehérvári Historikumokon is, meg WarGameCon-on is jól működött a párhuzamos tematika, ezért egy 70%-30% körüli arányt érdemes tartani szerintem. Ha van elég asztal a történelmiek mellett, akkor a fennmaradó kapacitást megpróbáljuk a többi kategóriának biztosítani. Győrben hat asztalon ezt nem fogom tudni megoldani, de Budapesten a
Pest Vármegyei Levéltárban van még hely, a
mostani rendezvényen volt egy második terem, amit nem használtunk. Most tíz asztalból kilenc történelmi volt, és egy mitológiai társasjáték fért még be. Úgy gondolom még három-négy asztallal lehet bővíteni a rendezvényt legközelebb. Részemről egy The Silver Bayonet asztalt össze fogok rakni, ami egy történelmi alapokon nyugvó, de fantasy és horror elemeket is felvonultató játék, tehát valahol félúton van a fő sodrok között.
Ami az asztalokat illeti, nagyszerű válogatást láthatott mindenki, volt két hajós, egy fantasy-mitológiai társasjáték és levezetőnek egy repülős asztal, a hét szárazföldi csata mellé. A külföldi FB csoportokban is többen megjegyezték, ahol a képeket megosztottam, hogy milyen szépen elkészített asztalok voltak a rendezvényen.
Újdonság volt az Achtung Panzer asztal, ami egy nagyon friss harckocsi ütközeteket feldolgozó szabályrendszer 1:56-os méretarányban. Ez a játék elsősorban azokat a játékosokat célozza, akik már eleve gyűjtik a harcjárműveket, például a Bolt Action játékokhoz.
Jó volt látni a 28mm-es seregeket a Hétéves háborúból. Az angolul un. tricorne (háromszög kalap) korszak nem túl gyakori vendég a rendezvényeinken, a csata a Maurice szabály alapján került lejátszásra. Szerintem egyébként a klasszikus vonalharcászat az, ami a terepasztalon megjelenítve is, a legközelebb áll a valósághoz.
Első bemutatkozó játék volt az Axis and Allies 1939-45 szabályok szerint lejátszott tengeri csata is. Bár a hivatalos kiadó nem fejleszti tovább a rendszert, a rajongók és a 3D nyomtatás elterjedése biztosítja a megfelelő támogatást.
A Mythic Battles Pantheon társasjáték is egy újdonság volt, remekül nézett ki a gondosan festett figurákkal, ez szintén egy olyan játék, ami bár társasjáték mégis rengeteg figurát használ és ezek igazán festve néznek ki jól. Találkozik benne a makettezés/figura festés, a hadijáték és a társasjáték.
A Langton gyártmányú nagyon részletesen kidolgozott, Napóleon korabeli vitorlás hajók flottái is újra összecsaptak, a Trafalgar szabály szerint, igazán lenyűgöző gyűjtemény.
Jó volt látni, hogy a tavalyi székesfehérvári asztal további fejlődését és bővülését. Az Amerikai Polgárháborús (ACW) ütközetet, házi szabályok szerint vívták a felek, 28mm-es figurákkal. A Western stílusban történt fényképezés külön jó ötlet volt, át is vettem a képeket ide.
A 15mm-es erdélyi 1849-es ütközetben sajnos a magyar csapatok gyors visszavonulásra kényszerültek. De ez egy veterán sereg sok Historikum csatával a háta mögött, legközelebb jobban fog menni nekik.
A 28mm-es grandiózus pun-római összecsapás méltó párja volt a legutóbbi székesfehérvári Historikumon vívott csatának. A játékosok a Pécs-Budapest tengely mentén szerveződtek.
A Warhammer Ancient Battles szabálykönyv már húsz éve is fontos szereplője volt a hazai hadijátékos életnek, és mind a mai napig megvannak a rajongói. A 20mm (1:72) méretarányú figurákkal lejátszott lengyel-török csata is ezt bizonyította.
A Test of Honor 28mm-es figurákkal játszott szamuráj játék is évek óta visszatérő asztalunk, szépen gyarapodnak a seregek, és egyre több a játékos is.
Végül de messze nem utolsó sorban, a 20mm-es asztal a vietnami dzsungellel. Ez az asztal egy Békéscsaba-Miskolc-
Mosonmagyaróvár együttműködés eredményeként jött létre. A terep Békéscsabáról jött, a seregek 75%-a Miskolcról, a maradékot meg a küldetés, adta Mosonmagyaróvár. Ez az asztal is azt jelképezte, hogy az év nagy részében online zajló barátságoknak, tud személyes találkozást és közös játékot biztosítani a rendezvény.