Ez egy nagyon jó könyv, érdemes elolvasni! Nem csak azoknak akik érdeklődnek az első világháború iránt, és nem is csak azoknak akik a tengeri hadviselés szerelmesei. Általában érdemes lenne tudni a magyaroknak a Monarchiás haditengerészetünkről, az Adrián kialakult hadi helyzetről és benne a tengerzár feltörésének csatájáról. Mert aki ezekkel képben van, az megérti miért jutott magasra Horthy Miklós, akinek kormányzói tiszjéből fakadóan meghatározó szerepe volt a XX. századi magyar történelemben.
Az amerikai szerző üdítően pártatlan látásmódja nagyban emeli a kötet értékét, szaktudása mélységét mi sem jelezte jobban számomra, mint amikor a 101. oldalon az alábbi sorokat olvastam: „Egy harmadik testvérhajónak a Gloucesterek is Brindisibe kellett volna lennie, de az előző hónapban átvezényelték az Indiai-óceánra, hogy csatlakozzon a német WOLF kereskedelmi portyázó utáni hajszához” .
Magyarul nagyon kevés szakirodalom van a témáról, én jószerivel csak Dr. Csonkaréti Károly könyveiről tudok, a rendszerváltás előtti munkák véleményem szerint mind fenntartásokkal kezelendőek, mert a két háború közt Horthy-it dicsőítették, utánna meg meghurcolták. Mivel kulcs szerepe volt az eseményekben, ezért azokat is ehhez mérten torzították.
A csata története, rendkívül izgalmas, igazi magyar virtussal végrehajtott akció. Gyors cirkálók rajatütése, üldözés, tengeralattjárók, lovagiasság, hősies tűzpárbajok. Méltán lehetnénk büszkék erre a haditettre, a kötet írója által egyenesen a Földközi-tenger Skagerrakjának nevezett csatára. Persze ha tudnánk róla, de kommunizmus hatvan éve alatt ezt a témát olyan sikersen feledték-temették, hogy mára szinte kigyomlálták a köztudatból.
A történelmi tisztánlátáson kívül, nekem a wargame szempontból egy remek szakirodalom egy a jövőben játszandó WW1 tengeri játéksorozathoz. Rengeteg hipotetikus küldetést lehetne lejátszani a témába, izgalmas korszak és rengeteg magyar vonatkozása van, igazi kincsesbánya a téma. A hadszíntéren megfordult hajók gyűjtése is egy jó hobbi lenne magában, vagy öt nemzet haditengerészetének egységei vonultak fel a közös flotta ellen. Mivel a nagy hajóegységek viszonylag ritkán vonultak fel, főleg cirkálós-rombolós csatákat lehetne vívni, aknamezőkkel, légi felderítéssel és állandó tengerallatjáró veszéllyel fűszerezve. Csak ismételni tudom magam, nagyon jó könyv, érdemes elolvasni.