Karácsonyi ajándék volt a történész mester utolsó könyve, nagy érdeklődéssel kezdtem bele, és nem csalódtam, pontos, részletes, olvasmányos, és abszolute hiánypótló a magyar könyvpiacon. Olyan alap, amire egy a korszakban elmélyedni vágyó hadijátékos az összes későbbi olvasmányát és tudását jól felépítheti. Az Akadémiai kiadó gondozásában jelent meg, a Hadiakadémia sorozatban csakúgy, mint az általam már bemutatott Világostól Appomattoxig kötet. A kettő teljesen összefügg, Keegan könyvéből a konfliktust lehet megismerni, Vida könyvéből a magyarokat akik részt vettek benne. Végre egy kiadó aki szisztematikusan dolgozik, végre magyarul is minőségi formában hozzáférhető a tudásanyag erről a nagyon mellőzött korszakról.
A könyv 529 oldalon keresztül veszi végig az eseményeket, de nem csak egyszerű kronológia, a tulajdonképpeni események leírása csak a hetedik fejezetben kezdődik, az első hat fejezetben a háború és a korszak feltételrendszerét ismerhetjük meg. Az eseményeket a környezetükbe belehelyezve láthatjuk meg, nem abból kiragadva, és ez nagyon hasznos, mert a 19. századi amerikáról az átlag magyar olvasónak maximum a western filmek ugranak be.
Keegan profi módon veszi sorra a társadalmi és politikai okokat, a rögtönzött hadseregeket és hadvezéreket, valamint a katonák mindennapi életét. Számomra a legnagyobb pluszt a polgárháború földrajza című fejezet nyújtotta, mert ez rávilágított egy olyan tényre ami nekem eddig eszembe se jutott. Azt tudtam, hogy a keleti hadszíntér ismert megművelt kultúrtájon zajlott, a nyugati viszont a vadonba. Azt azonban nem, hogy tulajdonképpen nem léteztek összefüggő térképek az országnak egyik részéről sem, tehát a csapatokat a hadvezérek a napi felderítési jelentéseket leszámítva szinte vakon vezették. Mint hadijátékos ez egyből megragadta a fantáziámat, a háborús köd szimulálása egészen új dimenziókat nyithat a polgárháborús játékokban, nem csak a csapatokat lehet rejtve felállítani, hanem egyes tereptárgyakat is!
A következő fejezet ami szintén újat nyújtott nekem, az a fekete katonák szerepét ismerteti, itt is egy friss és számomra nem ismert szempontból tárgyalta a kérdést. Tetszett a tengeri és folyami hadviselést tárgyaló fejezet is, említés szintjén egy csomó apró esemény és érdekesség került bele a könyvbe. Külön kiemelném a jelentős tábornokok rövid bemutatását, (Keegan ebben zseniális) ami szintén sokat segít a történések megértésében. A szerzőnek megjelent magyarul a Parancsnoklás álarca című könyve, ebben Grant tábornok (a későbbi elnök) mint iskolapélda szerepel, tehát lehetőség van a téma mélyebb megismerésére magyarul is. Érdemes ez utóbbi könyvet másodiknak elolvasni, mert Grant szerepe meghatározó volt a háború menetében. Összeségében csak ajánlani tudom az Amerikai Polgárháború beszerzését, nekem annyira tetszett, hogy angolul is megvettem a könyvet.