HTML

Hadijátékos

Wargame vagy magyarul Hadijáték. Öt évig volt szerencsém Londonban az egyik legrégebbi Wargame Klub tagságát gyarapítani, rengeteget tanultam és tapasztaltam a hobbiról. Úgy gondoltam érdemes lenne egy magyar nyelvű blog keretében népszerűsíteni és bemutatni a hadijátékokat.

Címkék

#feherhegy400 (1) 1.pun háború (3) 1848 49 (22) 1859 (1) 1862 (2) 1914 korai csaták (23) 1918 (2) 20mm (46) 28mm (13) ACW (19) afrika (10) alternativ (1) Alternativ Toys W. (3) amerikaipolgh. (35) amfügháb (1) Anglia (1) angol polgárháború (4) Anjou (3) árpádházi (1) AWI (2) BAcsatajelentés (32) Bagration1944 (2) BEFNapló (6) Belgium (2) Black Powder (4) blk mozaik (10) Bolt Action (108) brandford (4) Bullrun1 (1) Burma4245 (11) C&C (1) Cambrai 1917 (6) ChosenMen (1) ColdWarGoneHot (9) colours (3) CommandsC (9) Crusaders (2) Csubissimus (2) DarkAge (3) DVDajanló (11) Edward I. (1) első világháború (175) FlyingL (4) Frankok (1) Heroes of the great war (2) Historikum (21) Honvédség (20) HueCity68 (4) Hungary1944-45 (4) images of war (2) JackLark (1) japán-orosz 1904 (2) Jentz (18) JohnnyReb2 (2) Juego (1) Kaiserschlat (5) keleti front (1) kezdőknek (2) könyvajánló (173) Korea (1) Középkor (1) KuKNapló (9) lovasság (1) második világháború (180) memoir44 (14) Moson (1) mud and blood (5) műhely (50) Napoleoni háborúk (14) NeuveChapelle1915 (2) Noendinsight (5) Normandia44 (9) ókor (14) olasznapló (1) orosz polgárháború (14) overthetop (2) Pacific (4) PeKo (2) PikeandShoot (1) Podcast (1) PoilouNapló (3) Projekt (19) rapid fire (19) referencia (1) Referencia (1) riport (62) SAGA (4) sds (4) SharpeP2 (1) Simon Scarrow (3) Singapore (2) Skócia (4) Somme16 (10) south london warlords (18) SwordandSpear (1) SzalonikiFront (2) szamuráj (1) Székesfehérvár (1) Tanks! (1) társasjáték (27) Tengeri csata (4) terepépítés (6) TGW (13) Trento (3) Verdun (1) Vietnam (26) WAB (1) Waterloo (1) WI (1) XIII. század (1) XIV. század (7) XIX.sz (1) XV.sz (1) XVII.sz (2) XVIII.sz (5) youtube (1) Zirran (1) Zsigmond (1) Címkefelhő

Friss topikok

Robert the Bruce epikus története, Robyn Young Felkelés trilógiája

2025.01.18. 20:22 janos900

A Projekt 07. kapcsán elkezdtem beleásni magam az első Skót függetlenségi háború témájába, Bannockburn 1314 címmel olvastam egy könyvet magyarul, és egy Osprey füzetet angolul. Aztán megnéztem mi a kínálat kalandregények terén, találtam is négy regénysorozatot ebből az egyik megjelent magyarul is, így kezdésnek ezt vettem előre. Jó döntés volt, mert Robyn Young trilógiája nagyban alapoz Marc Morris: A Great and Terrible King című könyvére amit előzetesen szintén elolvastam már, ajánlóm: itt. Robyn Young felkérte Marc Morris-t, hogy lektorálja a könyvét történészként, illetve egy közel húsz kötetes szakirodalom lista van minden kötete végén, szóval tényleg ez a szó legszorosabb értelmében egy történelmi regény trilógia amit írt.

young1.jpg

Hatalmas plusz volt számomra, hogy a könyvekben előforduló helyszínek közül sok helyen megfordultam magam is, jártam Walesben pont Caernarfonban és az I. Edward által ott felépített hatalmas várat sikerült bejárnom. A Lanercost apátság romjait is felkerestem, ahol élete utolsó időszakát töltötte I. Edward, de jártam Stirling mellett Skóciában William Wallace emlékművénél, Invernesben, Edinburghban és Eilean Donan kastélyában is. Valamint Yorkban és persze Londonban a Towerben is voltam kétszer, szóval elég sok személyes vonatkozása volt a trilógiának számomra. A történelmi tények és helyszínek ismerete nagyban fokozta a könyvek élvezeti értékét. Ami számomra fontos volt még, az a hivatalos történelmi emlékezetben tátongó lyukak feltöltése. Ezeket a feladatokat az írónő stílusosan úgy oldotta meg, hogy a cselekményt is színesítette, és a történelmi tényekkel sem ment szembe. Van a regénybe pár kitalált szereplő, meg olyan valós személyek is, akiket a drámaiság kedvéért feketébben ábrázolt, mint amilyenek valójában voltak. De szerintem ez jót tett a sztorinak. Robert Bruce életében vannak évek, amikről nincsenek feljegyzések, William Wallace meg csak attól a pillanattól létezik, amikor fellépet a történelem színpadára, a korábbi életéről csak jóval a halála után írt költeményből tudunk. Ez azért valljuk be elég bizonytalan forrás. A legjelentősebb szereplője korszaknak kétségkívül I. Edward, róla van a legtöbb információ, köré kellett felépíteni a sztorit, ami szerintem jó koncepció és nekem működött is. Robert Bruce nem egy egyszerű karakter, többször is az angolok oldalára állt, ezért Youngnak a motivációját és személyiségét jól kellett felépítenie, hogy legyen magyarázat a tetteire, amik elsőre elég ellentmondásosak, szerintem ha valaki minden előzetes tudás nélkül olvassa a regényeket, elég meglepő fordulatokkal fog szembesülni. Nálam ezek nem működtek, mert én már tudtam előre a főbb szereplők sorsát a történelmi szakkönyvekből.

young2.jpg

Amit egy picit gyengének éreztem, mivel én Bernard Cornwell könyveit olvasom már több mint két évtizede, azok a csataleírások. A Skótok első függetlenségi háborújában Stirling hídja, Falkirk és Bannockburn, mind jelentős csata, ezeket ha Cornwell írta volna meg a trilógiához, akkor részemről százból száz lenne a pontszám, így egy erős kilencven. Amit még hiányoltam az a Bannockburn utáni évek, vagyis Bruce tényleges uralkodása 1314-1329 között. Mert elég sok minden történt még azokban az években, hadjárat Anglia ellen, háború Írországban, kis jégkorszak hét éven át, túszcserék, békekötés. Szerintem egy negyedik kötetet még simán elbírt volna a történet, amiben már, mint győztes király uralkodik, illetve egyesíti a családját. Értem hogy mi volt a koncepciója az írónőnek, de szerintem a cseresznye lemaradt a torta tetejéről.

young3.jpg

Mivel én az Outlaw King című filmet előbb láttam, mint ahogyan a könyveket elolvastam volna, nekem Robert de Bruce már Chris Paine arcával forrt egybe, a felesége Elizabeth de Burg meg az őt megformáló Florence Pugh-al azonosult bennem. A házasságuk a filmben egy románc, amit a sors durván megszakít, a könyvben teljesen más a viszonyuk. Szóval aki a könyv után kedvet kap a korszakhoz annak ajánlom a filmet is, de az nem a Robin Young féle regények adaptációja, ezért nagyban eltérnek a személyiségek. Mivel ez legalább olyan fontos korszaka a skót nemzetnek, mint mondjuk nekünk a 1848-49-es szabadságharc, angolul számos író dolgozta fel Robert Bruce életét és az 1286-1326 közötti eseményeket, köztük olyanok is, akiknek jelentek meg magyarul könyvei Robert Low és Jack Whyte. J.R. Tomlin más utakat választott ő a skót lovag James Douglas életét dolgozta fel, aki Robyn Young trilógiájában mint kisfiú bukkan fel, majd mint fiatal lovag harcol Bannockburn-nél. Amiről a trilógiában már nem esik szó az az, hogy halála után is szolgálta Robert Bruce-t, teljesítve annak utolsó kívánságát (a király szívét magával vitte egy keresztes hadjáratba a muszlimok ellen), Douglas a hadjáratban harcolva halt meg a mórok ellen Spanyolországban. Ugyancsak Tomlin írt egy trilógiát Thomas Randolp-ról aki Robert Bruce unokaöccse volt, harcos és diplomata Moray earlje. Ezek a történetek is elég jól hangzanak így elsőre, tetszik, hogy nem az ötödik feldolgozását írta meg Robert Bruce életének, hanem választott a követői közül, és azok szemszögéből írta meg a regényeit. Ki tudja, talán egyszer ezeket is elolvasom, hihetetlen kanyargós ösvényen haladt mindkét lovag élete.

Szólj hozzá!

Címkék: könyvajánló Skócia XIV. század

A bejegyzés trackback címe:

https://hadijatekos.blog.hu/api/trackback/id/tr7718777970

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása