Három évnyi levelezés és online kooperáció után, a hétvégén végre személyesen is találkoztam Bogesz barátommal és hobbitársammal. Beinditottuk saját kis Győri programunkat, a Magyar Királyi Honvéd projektem részeként. A kivételes alkalmat rögtön meg is ünnepeltük egy ebéddel, előtte viszont még ellátogattunk a Helyőrségi múzeumba, megittunk egy jó kávét a múzeum vezetőjével, Rangel István törzsörmesterrel. István a Szent István gyalogezred hagyományőrző csoport vezetője és egyben hadijátékos is. A törzsőrmester úrnak segédkeztünk egy kicsit a szombati hagyományőrző bemutató előkészítésében, elhoztuk az egyik hadikerékpárt a helyi múzeumból, kivettünk néhány fegyvert a tárlókból, és elpakoltuk a tereptárgyakat a wargame asztalhoz. A gyűjtemény nagyon színvonalas, mindenkinek ajánlom, a helyszín pedig remek wargame rendezvények lebonyolítására.
Másnap én a fehérvári szállásadómmal és évtizedes barátommal Áronnal látogattam ki a Pákozdi emlékparkba. Bogesz és a hagyományőrzők már mind jóval előttünk odaértek. Mi előbb megnéztük a KEMPP-et, és csak később ereszkedtünk le a dombról a völgybe ahol a rendezvény sátortábora és színpada állt. Mi még csak az emlékhelyek végiglátogatásánál tartottunk, de már hallottuk az ágyúdörgés, a völgyben már javában állt a bál. Nekem személy szerint nagyon tetszett a park, gyönyörű időnk volt, fantasztikus kilátással a Velencei-tóra. Végigjártuk a lövészárok rendszert, megnéztük az ólomfigurákat a múzeum boltjában, ezek nagy része festett 28mm-es wargame figura, több száz darabos kínálat van ott.
A szárazföldi csapatok napja remek csokrot nyújtott át a résztvevőknek a Honvédségről és a kapcsolódó magyar kultúrából. Kellemes kiegyensúlyozott programok voltak, katonazenekar, negyvennyolcas népdalok, néptánc, citerazenekar, közelharc és tűzszerész bemutató, kutyákkal. Persze hagyományőrzők sem maradhattak ki, a magyar honvédelem több korszaka is megelevenedett. Sajnos a negyvennyolcas hagyományőrzőkből semmit sem láttam, mert ők másnap a tulajdonképpeni évfordulón tartottak bemutatót. Ezt leszámítva szavunk se lehetett, végvári vitézek, Landscherek, K.u.K. tüzérek, Királyi Honvédek, de még a Czinege korszak hagyományőrzői is mind képviseltették magukat a rendezvényen. A legdinamikusabb bemutató kétség kívül a Bogeszék álltal megjelenített szovjet partizánok a magyar honvédek ellen című produkció volt. Itt remekül felhasználták a rendelkezésre álló technikát, rakétapisztoly, gázüzemű villámgéppuskát, Zündapp motort és egy korabeli csodaszép Citroen is felvonult a járőrcsata folyamán.
Külön említést érdemelnek a K.u.K. tüzérek, akik egy 75mm-es osztott lőszerrel tüzelő Skoda ágyúval vonultak fel, szakszerű és igen hangos bemutatójuk volt. A nap poénját is tőlük hallottam, egy Airsoftos szemmel láthatóan profi katona jött üdvözölni őket, amikor a vezetőjük beszólt: Mi ez a villanyszerelő egyenruha?
A sátrakban is volt felfedezni való jócskán, a folyami flotta hajóinak makettjei, valódi és airsoft fegyverek, minden hagyományőrző kirakta az összes felszerelését közszemlére, volt tábori posta telefonokkal és képeslapokkal, tűzszerész robot, BTR-80, Humvee és jó pár veterán jármű is.
Megérte részt venni az ingyenes rendezvényen, a parkkal együtt egy nagyszerű egynapos hadtörténeti programot jelentett, reggel kilenctől délután négyig tudtunk kint lenni, de nem bántuk meg, ha lehet jövőre is megyek. További beszámolók: Bogesz barátomtól, illetve a kincstári hivatalos cikk.