Mielőtt elkeztdem ezt az ajánlót, körbenéztem a neten a könyvhöz és a filmhez kapcsolódó anyagok után, a magyar nyelvű wilbursmith.hu oldalt olvasván nem tudtam sírjak-e, vagy röhögjek. Az alábbi mondat válltott ki belőlem heves reakciókat: „Kelet-Afrika partjain az első világháború német és angol csapatok tankcsatái közepette.” Kelet-Afrikában Brit Nemzetközösségi csapatok harcoltak a Német Császárság gyarmati erőivel, és a tankokat maximum a hírekből ismerték, mert ezen a hadszíntéren soha sem vetettek be egyet se. Az ajánlóm egy egyveleg, egy könyv, egy film és egy blog kombinációja, mert ezek szorosan összefüggenek.
A könyv Wilbur Smith munkája, jó kis kalandregény, de nem az író csúcskönyve. A valósághoz kevés köze van a kötet végkifejletének, de ettől még kalandregénynek és hadijátékos háttéranyagnak nagyon jó. Az 1914-18 közötti Kelet-Afrikai hadszíntér szintén a magyar történelemtanítás által szinte teljesen mellőzőtt téma, szerencsére a toriblog.hu-n Sierrahun jóvóltából remek cikkeket olvashatunk a témáról (a blog már régóta passziv, de a feltöltött Kelet-Afrika anyagokat mindenkinek ajánlom aki Darkest Africa-WW1-ben érdekelt), köztük a regényben főszerepet játszó SMS Königsberg cirkálóról szóló két részes írást. Nem is próbálom meg leírni a hajó sztoriját, mert a toriblog.hu-n profi módon megtették ezt helyettem. A hajó egy igazi érzékeny pontba furódó tüskét jelentett a Brit Admiralitásnak, és a lehetőségekhez mérten mindent megtettek, hogy elpusztítsák. Ezt a küzdelmet dolgozza fel Wilbur Smith, szokásához hűen a karaktereit a valós történelmi szituációba ágyazva írja meg a saját történetét. Az író becsületesen elvégezte a házi feladatát, vagyis a háttér gondos tanulmányozását, játszik a tényekkel, és azok pontos ismeretében, a regény érdekében módosít. A történet a háború előtt kezdődik, így annak kitörése egyfajta válaszóvonal a könyvben, de nem kell félni a történet első felében is akadnak izgalmak bőven, megéri elolvasni azt is.
A könyv sikerét mi sem bizonyítja jobban, hogy film változata is készült olyan sztárokkal mint Roger Moore és Lee Marvin, a film címe megegyezik a könyv eredeti angol címével: Shout at the Devil. Ha valakinek tetszett a könyv érdemes megnézni a filmet is, régi vonalas kalandfilm, viszont a hivatalos angol nyelvű DVD kiadások jelenleg mind csak egy 115 perces rövidített filmet tartalmaznak. Az eredeti film 144 perc hosszú, ezért bár ellenzem a kalózkodást, most mégis azt ajánlom körül kell nézni a neten a teljes verzió után, mert fél óra az mégiscsak a film 20%-a.
Ez a regény Wilbur Smith egyik korai könyve, ez érezhető rajta, gyengébb mint amit megszoktam tőle. A témaválasztása viszont nagyon jó, ha valakit érdekel a téma, az elfeledett hadszintér, akkor érdemes elolvasni bemelegítőnek, vagy megnézni a filmet. Majd utánna elmélyedni Sierrahun remek cikkeiben, hogy a tényekkel is tisztába jöjjünk. Akit érdekel a Darkest Africa vagy a WW1 Afrikában, mint wargame téma, annak nagyon ajánlom ezt a három forrásanyagot kezdésnek.