Minél többet gondolkodom a dolgon, annál jobban kezd kristályosodni a következő nagyszabású projektem. Második világháborús honvéd csapatokat szeretnék építeni 20mm-es méretarányba, és ennek az alapjait most dolgozom ki. Az egészet az elején érdemes kezdeni, vagyis a korszak elejétől, ami nekem az 1941-es hadműveleteket jelenti a Barbarossa hadművelet részeként. A távlati terv az, hogy eljussak az 1944-45-ös Magyarországi hadműveletekig. Mivel korszakot akarok játszani és nem szabályt, valamint nem csak egy hadsereget, így a projekt nem lesz sem olcsó, sem rövid, és pláne nem egyszerű, szóval a vér, veríték és könnyek garantált. Annál is inkább, mert akkor látom értelmét az egésznek, ha gondosan dokumentálom angolul is.
A figurák és modellek mellett szakirodalomra is szükségem lesz, ennek egy része már megvan, a többit még be kell szereznem. Az első cél, hogy legyen egy korai szovjet és egy korai magyar seregem, amivel a Bolt Action rendszerében el tudok kezdeni játszani. Ez nagyjából két egyesével talpalt szakaszt jelent mindkét oldalon, valamint néhány járművet. Szerencsére évekkel ezelőtt beszereztem egy kis angol nyelvű füzetet a TAC Publications cég gondozásában jelent meg, a címe: Hungary’s ”Fast Corps”, 1941 . A füzet szerzője elvégzett számomra egy nagy adag munkát, mivel 11 küldetésbe szedve elkészítette a gyorshadtest csatáinak wargame kézikönyvét. Az ebben található sereglisták alapján kell majd nekem a csapataimat felépíteni. A füzet szakasz szinten lebontva adja meg az erőket mindkét oldalon, így teljesen jól fel lehet építeni a seregeket a Bolt Actionhoz. Minden a küldetésekben felbukkanó harceszköz listába van szedve, így pontosan tudom, milyen és mennyi harceszköz kell ahhoz, hogy a teljes hadjáratot végig lehessen játszani. A küldetések ezred szintű csatákra vannak írva, így nekem a jóval kisebb ütközetek lejátszásához szabad kezem van. Ha a seregek mérete eléri majd egyszer azt a szintet, akkor Rapid Fire zászlóalj szintű ütközeteket is szeretnék játszani, ahhoz teljesen megfelelő a kiadvány küldetésrendszere.
Vegyünk egy példát: Diljatyn Highway, 1941.07.02. 7:20, 42 körös küldetés, ködben kezdődik, majd esőben végződik. A szovjet küldetés az, hogy addig visszatartsa a magyar erőket, amíg a közúti és a vasúti hidat fel nem robbantják. A szovjeteknek van három NKVD határőr századuk (három gyenge szakasz, nincs páncéltörő puskájuk, viszont magas a moráljuk), egy gyenge zászlóalj a 60. Hegyi hadosztályból (három század, mindegyikeben csak két szakasz, nincs páncéltörő puska, egy géppuskás szakasz, közepes morál), három szakasz utász, két aknamező és egy teherautó oszlop, ami elég egy század gépesítésére. A magyar oldalon a 2. Gépkocsizó dandár van, egy harci utász század, egy hidász alakulat, és két CR-42 légicsapás. Ez alapján egyszerű seregeket összeállítani a Bolt Actionban. A lista alapján a szovjet fél nem kérhet légi illetve tüzérségi megfigyelőt, a magyar fél kérhet, de a látási viszonyok az időjárás miatt közbeszólhatnak, ergo nagy eséllyel a pilóta nem látja majd a célt.
A tizenegy küldetés alapján hetekig lehet játszani kisléptékű csatákat, van olyan küldetés ahol a szovjeteknek T-40-es könnyűtankjai vannak, de ezek nem képesek mozogni, lőni viszont tudnak, így egy szuper küldetés lehet, ahol a szovjet fél felrakhat a csatatérre három darab tankmodellt, ebből egy harcképes, de csak a szovjet játékos tudja melyik, így a magyar játékosnak egyesével be kell cserkésznie az álló tankokat, persze lehet nehezíteni is, pl a háromból egy mozgásképes, egy tud harcolni, és véletlenszerűen dobja ki a szovjet melyik melyik, és ha szerencsés az is lehet, hogy az egyik tank teljesen ép, a magyar félnek meg főhet a feje, amíg kideríti melyik tank mit tud.
A modellek tekintetében természetesen a korai háború a költségesebb mulatság, T-34-ből van a piacon rengeteg, kedvező árú műanyag modell. Ugyanakkor a T-40, vagy a T-26 már jóval nehezebb feladvány, a magyar járművekről már nem is beszélve. Mivel a gyorshadtestnek rengeteg országos járműve (lovaskocsija) volt, valamint a teherautóinak nagy része is a polgári életből bevonultatott jármű volt, teherautók terén valószínűleg én is Phil barátom példáját követve Matchbox és Lledo kisautókra fogok vadászni az ebayen. Szekérnek meg a Hat, német szekere lesz besorozva magyarnak. Kaptam egy linket az egyik hobbitárstól olyan 20mm-es műgyanta teherautókról, amiket a M.K. Honvédcsapatok is használtak, az árak szemtelenül drágák, még a makettezőknek is, nemhogy egy hadijátékosnak. A tankok terén műgyanta vagy fém járművek az opciók, az Ansaldo kisharckocsikra szerencsére már van olcsó két darabos wargame készlet. A szovjet gyalogságom már megvan, dobozban várják a sorsukat, 2db T-34-esem is van, sőt Alan barátom felajánlott még néhány T-34-est fémből ajándékba, ezeket a jövő héten kapom meg, ugyancsak van készleten két doboz Revell szovjet kozákom.
Figurák terén a magyar oldalnál elősször rendelek mintákat a két fémfigura gyártótól, és körülnézek a piacon pár olcsó WW1 német gyalogságért, főleg a Revell meg az Emhar cégek figuráiban látok fantáziát, megnéztem a Hat készleteket, borzasztó csúnya gombafejü figuráik vannak. Fém figurában kései WW1 németből ismerek egy gyártót, egészen türhető áron vannak figurái. A projekt anyagi fedezetét a 28mm-es WW2 Brit seregem eladásából tervezem fedezni, így most ezeket fejezem be, illetve csinosítom ki, hogy legkésőbb a SALUTE-on el tudjam őket adni. A figurák terén valószínüleg keverni fogom a gyártókat és az anyagokat is, a puskás gyalogosok plasztik WW1 németek, a golyószórósok, aknavetősök stb. pedig valószínűleg fém figurák lesznek.
A szovjet sereget fogom elkészíteni előbb, mert egyrészt ehhez már van egy csomó minden, másrészt ezzel más játékosok német seregei ellen már tudni fogok játszani, harmadrészt, idő kell amíg a magyar sereg alapjait beszerzem, illetve a szakirodalmat elolvasom.
Végezetül leírom a járművek listáját, ezekből elsőre egy-egy darabot tervezek beszerezni: Csaba, Toldi I, Toldi II, Botond, CV3/33, T-38, T-40, T26A, T26B, T-26S, T-34/76. Impozáns lista, elismerem. Tippek és trükkök, valamint midenféle támogató konstrutív hozzászólásnak örülnék, forrásanyag terén is, mivel nagyjából nyolc éve olvastam utoljára a témáról, a tudásom rendkívül hiányos jelenleg.