Ez egy rendhagyó könyvajánló, mert az a sorozat amit most ajánlok, nem egy háborús regénysorozat, hanem egy krimi erős politikai és hírszerzői beütésekkel. A sorozat nagyon magyar, és visszaköszön belőle a XX. század minden tragikus „Hungarikuma”, Lenin fiúk, nyilasok, az 1944-45-ös ostrom de még az 56-os forradalom is. Részemről nem vagyok egy krimi rajongó, mégis a második kötetet a Bűnös Budapestet nem tudtam letenni, annyira tetszett. Konrád Vilmosnak hat könyve jelent meg eddig az Agave kiadónál, az első kettőt és a negyediket sikerült eddig elolvasnom, de tervben van a maradék három is.
Az első kötet átütő nemzetközi sikert ért el, öt nyelven jelent meg, köztük angol, francia és német nyelven is. Magyar szerző könyve betört a nemzetközi piacra, már ez magában is egy nagyszerű dolog, amit ünnepelni kell. Az meg, hogy autentikus magyar történelmi alapokon nyugszik, jó a sztori és még noir is, hát ezen a ponton szavam már nincs is az elégedettségem kifejezésére. Szerintem egyébként a második könyv sokkal jobb mint az első, látszik a fejlődés az írón. A nemzetközi sikert az internetes angol nyelvű kommenetek alapján mérsékelte az angol fordítás minősége. Ha engem kérdeznek a fordítás kevésbe lehetett a ludas, inkább a jellegzetes magyar dolgok meg nem értése az, ami miatt a hangulat nem annyira kifejező angolul. A kakaspörkölt, a sült vér hagymával, az abált szalonna vagy a lókolbász nem igazán mindennapos fogalmak egy angolszász olvasónak, nekem viszont megannyi íz és élmény. Én is próbáltam elmagyarázni a brit barátaimnak milyen finom étel a lángos, de csak fintorogtak a lefordított név meg a magyarázat alapján, bezzeg amikor megkóstolták győztük sütni az újabb adagokat. Az ételek és étkezések leírásai, nekem aki hét éve már csak alkalomadtán jutok magyar ételhez, mindenképpen egy hangulatfokozó elem. A főszereplő is élt tíz évet amerikában talán ezért is adja meg a módját a magyar konyhának, tejcsárdába jár reggelizni, pesti kávéházakba szervezi a találkozóit esetenként betéved egy kockás abroszos, cigányzenés kerthelyiségbe, szóval békebeli budapesti minden ízében.
A szerző becsülettel felkészült a korszakból, a sokat cserélgetett fővárosi utcanevek, a Beszkár és a korabeli magyar filmsztárok minden a helyén van. Részemről a noir hangulat is, mert ez a Budapest sötét és komor, drogbarlang, zugkaszinó, kommunista sejtek, antiszemitizmus, nácizmus, cenzúra, szegénység és elnyomás árad az olvasóra szinte minden oldalon. A kakakterek is nagyon eltaláltak, a lekvárt főző nagypapa, a nyugdíjas deketív, a dadogó házmester, az ifjú nyilasok vagy éppen a Gréta Garbo hasonmás, mind jól illeszkedik a noir világ közegébe.
Az első kötet 1936-ban játszódik és egy teljesen átlagos krimi, jó tálalásban. A második kötet 1939 szeptemberében indít, a magyar-lengyel határon özönlenek be a lengyel menekültek, és valahogyan nyoma vész három vöröskeresztes teheratónak. Nagyon jó sztori, szépen épül fel, van benne csavar rendesen, és a krimi már ötvöződik a politikai bonyodalmakkal. A harmadik kötet 1943-as keltezéssel már egy igazi kémsztori, némi olasz fűszerezéssel, ezt még nem sikerült elolvasnom. A negyedik 1946 Budapest romokban ez is nagyon tetszett, sok visszatekintés van benne az ostromra, a főszereplő olyan szinten le van amortizálva, hogy azt már Bruce Willis (John McClane) is megirigyelné. Az ötödik kötet 1956 késő őszén játszódik a forradalom alatt, Budapest Novemberben a címe ez szintén a sorára vár nálam.
A könyvek nagyot merítenek a XX. századi magyar történelem sűrűjéből, akit érdekel a korszak annak szerintem tetszeni fognak a regények, Budapestieknek valamint a krimi és kémsztori rajongóknak kötelező olvasmány valamennyi. A szerző legújabb kötete egy novelláskötet, amely kapcsolódik az öt kötetes sorozathoz, hézagpótló novellákkal, ezt sem sikerült még megszereznem de tuti befutó nálam. Részemről csak annyit tudok kívánni, hogy Konrád Vilmos továbbra is ajándékozzon meg minket ezzel az évi egy regénnyel, amit 2008 óta produkált, bár évi két kötet még jobb lenne.