Most, hogy gyakorlatilag elkezdődtek a centenáriumi évfordulók, úgy döntöttem írok két rendhagyó cikket a blogon amik első nekifutásra inkább kötődnek a Nagy Háborúhoz, semmint az asztali hadijátékhoz, de mindenképpen figyelemre érdemesnek találtam őket. Elsőnek bemutatnék, egy nagyszerű könyvsorozatot, amely magyarul is megjelent már:
„Ezerkilencszáztizennégyet írunk. Az Osztrák-Magyar Monarchia trónörökösét, Ferenc Ferdinánd főherceget meggyilkolták, és egész Európa a háború küszöbére sodródik. Két tábor áll szemben egymással összebékíthetetlenül: a gépimádó barkácsok és a darwinisták, akik sosem látott fajzatokat tenyésztenek háborús célokra. Ferenc Ferdinánd fia, Sándor herceg az egymásnak feszülő nagyhatalmak figyelmének középpontjába kerül, és menekülni kénytelen szülei gyilkosai elől. Útja keresztezi Deryn Sharpét, a skót lányét, aki fiúnak öltözve szolgál a légierőnél. Az egyikük barkács – a másik darwinista, és mindketten súlyos titkokat őriznek. Harcok, veszedelmek és intrika szegélyezik útjukat, a nyomukban pedig ott liheg a háború.”
Gondolom az átlag történelmet kedvelő blogolvasó, most fogja a fejét: Mi van? Nos, annak idején a Harry Potter könyveknek is hasonló volt az első fogadtatása, viszont egy teljes generációnyi gyereket motivált arra, hogy olvassanak, és ezért nem lehetünk elég hálásak a szerzőnek. Részemről Scott Westerfeld trilógiája hasonló potenciát mutat, csak itt az 1914-18-as eseményeket ismerteti meg a szerző a steampunk alternatív világán keresztül. A regények tizenéves szereplői révén inkább a fiatal generációt célozzák meg, de bevallom férfiasan a mese szövése engem is magával ragadott, egy nap alatt elolvastam az első két könyvet. A szerző remekül építi fel a történetet, a második regény simán lekörözi az elsőt, mintha csak egy sebességgel feljebb váltanánk, pedig az első könyv sem rossz, sőt.
Szokásos módon, mint minden sci-fi és fantasy ez a könyv is a jó öreg történelmet csavargatja, darabolja és kevergeti, hogy valami újat hozzon ki belőle. A kliséket elsőre felismerheti az érdeklődő, az író tehetsége abban mutatkozik meg, hogy úgy szövi meg az alternatív világa szövetét, hogy az egységes koherens univerzumot alkosson az olvasó fejében. A jelen és a közeljövő géntechnológiáját, a szerző odaadja Charles Darwinnak, aki ezzel a tudással, koholmányoknak nevezett lényeket alkotott. Ezek a lények a technológia találmányok és eszközök feladatait látják el a történelmi Antant szövetség országaiban. Ugyanakkor a Központi Hatalmak a gépeken alapuló technológiák terén múlják felül történelmi önmagukat, gőzgépeikkel a lánctalpas és kerekes járműveket átugorva lépegetőket alkotnak, és hatalmas lábakon mozgó szárazföldi csatahajókkal készülnek a háborúra.
A brit-német flottaépítő verseny alapján a Leviatán alternatív világában, is erős fegyverkezés zajlik, zeppelinek, tengeri és szárazföldi csatahajók, lépegetők, állnak szemben repülő cetekkel, krakenekkel és óriás csatasólymokkal. Mindeközben az események lépésről lépésre követik a valós történelmi eseményeket, a Szarajevói merénylet, a britek által lefoglalt török csatahajó botránya, a német cirkálók üldözése a Földközi-tengeren, a színfalak mögött zajló diplomáciai küzdelem a török szorosokért, mind megtörtént események.
A könyvek hatalmas pluszpontját jelentik Keith Tomphson művészi illusztrációi, külön album is megjelent az író szövegei által inspirált festményekkel. Szerintem ha ezeket a köteteket egy tizenéves fiú átlapozza, meglátja a rajzokat, jó eséllyel el is fogja olvasni a könyveket. Ha ez így történik, akarva akaratlan képben lesz a Nagy Háborúval, és ki tudja, talán a valós események is felkeltik a figyelmét, további olvasásra ösztönözve. Az első két kötet az Ad Astra kiadó gondozásában látott napvilágot magyarul, majd ha jól tudom technikai problémák miatt a befejező kötetet a Ciceró kiadó jelentette meg. Ez utóbbiért egy nagy piros pont jár nekik, mert a formátum teljesen passzol az előző két kötethez. Az első két könyv, elektronikus formában is hozzáférhető, 1990Ft-ért az Ad Astra honlapjáról. Ugyancsak itt, bele is lehet olvasni a bevezető kötetbe.