Amikor annak idején 2007-körül megvettem a Memoir 44-et, a játék teljesen magával ragadott, és a létező összes kiegészítőt beszereztem hozzá, majd István barátommal szisztematikusan végigjátszottuk az akkoriban hozzáférhető összes csatát, mindkét oldalon. Közben elkezdtem böngészni a boardgamegeek-en hasonló játékok után. Kiderült, hogy Richard Borg elkészítette a fantasy verziót is, ez volt az első kiadású Battle Lore, így azt is megvettem, végigjátszottuk egyikünknek sem tetszett, hamar túl is adtam rajta az Ebayen. Közben azt is megtudtam, hogy volt a Memoir 44-nek egy elődje is, a 2000-ben a Hasbro által kiadott Battle Cry, amely az Amerikai Polgárháborút (ACW) dolgozta fel.
Ennek a játéknak viszont addigra már minden darabja régen elfogyott, hiszen akkor már hét évvel voltunk a megjelenése után. Közel egy évig vadásztam rá a neten mire végre sikerült egy használt példányt beszereznem, ezt is leteszteltük, gyengébb volt mint a Memoir 44, a parancspakliban nem volt meg a kellő egyensúly. István mint gyakorló Magic the Gathering játékos rögtön szidta a gyenge lapokat, meg a túl erőset is. Én is egyet értettem vele, közben megvettem a Hexagon terepet, meg elkészültek a 28mm-es figuráim az 1848-as csatákhoz, így fogtuk a Memoir 44 paklit meg a Battle Cry paklit és összeraktunk belőle egy újat a 48-as játékokhoz. Ezt a toldozott-foldozott verziót vittem el annak idején az első játékra az SLW klubba. Phil nagyokat nevetett játék közben, mert viccesnek találta az általa jól ismert ACW csaták lejátszását honvédek verzusz habsburgok alapon. Engem aztán szépen beszippantott az asztali wargame, a Battle Cry pedig azóta is a dobozában pihen, immáron vagy hat éve.
2010-ben az 1861-es események közelgő 150. évfordulójára kiadták a Battle Cry új verzióját, ebben már kijavították a pakli hibáit, hiszen közel 10 évnyi tapasztalat és játékosok százainak véleménye alapján ez csiszolásra szorult. A küldetések száma megnőtt új dizájnt kapott a játék, megnövelték a lovas és tüzér egységeket. Megjelent a Napóleoni verzió is, ez még szofisztikáltabb szabályrendszert hozott, valamint létrehozták a ccbattlecry.net oldalt, amin újabb küldetések vannak a játékhoz, hiszen az ACW mint korszak rengeteg ütközetet kínál. Szóval a játék szunnyadt a dobozában, a világban meg szépen fejlődött a háttere. Az elmúlt hónapban aztán indult társasjáték klub nálunk helyben és Győrben is, így elkezdtem azon gondolkodni, hogy előveszem leporolom a jó öreg Battle Cry-t, fogom a paklit minden lapot belerakok egy-egy fólia tasakba, és lefordítom az új paklit magyarra, és minden lap elé berakom a magyar verziót, meg persze egyúttal lecserélem a régi túl gyenge, vagy túl erős lapokat is. Ki fogom próbálni a különböző szabályvariánsokat is, főleg azt ami a C&C Napóleon szabályain alapul. Ezzel minimális költséggel házilag felfejlesztem a régi játékot, majd elkezdek toborozni a társasjátékosok közül érdeklődőket, egy-egy próbajátékra. Nyárig el leszek ezzel, utána úgyis jön a Great War ami szintén a Memoir 44 egy verziója csak az első világháborúra, illetve addigra már lesz hol festenem.
A Battle Cry a legelhanyagoltabb játék a C&C rendszer tagjai közül, még a marketing szempontból legjobb, két alap játékot igényelő EPIC verzió sincs igazán megtámogatva. Pedig ennél olcsóbb megoldást elképzelni sem tudok arra, hogy valaki több alapdobozt adjon el. A jubileumi kiadásban be kellett volna tenni még tíz új küldetést, ami két alapdobozra van írva. Ez ugyan némi agymunkát meg tesztelést igényelt volna, meg egy 5-6 lappal vastagabb szabálykönyvet, de utána egy csomó rajongó vett volna két dobozzal a játékból, hogy négy játékossal tudja játszani a híres csatákat. Mivel sem az Avalon Hill (Hasbro), sem a Wizard of the Coast nem aktivizálta magát a témában, mindenki maga fejlesztgeti a játékot, és rakja fel róla a képeket a boardgamegeek-re. Nekem van egy csomó kiegészítőm a Memoir 44-hez, én is tudok felrakni téli pályát vagy vasútvonalat is ha kell, ezekkel lehet színesíteni a repertoárt, ilyenkor persze nem nagy seregtesteket szimbolizálnak az egységeink hanem csak néhány tíz fős alakulatokat.
Az eredeti figurák nagyjából 20mm-esek, ha valaki kifesti őket, és még érez késztetést a játék színesítésére, a Strelets cég kínálatában két lovas generális dobozban megvan szinte az összes jelentős hadvezére a két tábornak (itt és itt), simán fel lehet velük dobni az alapjátékot. Illetve nekem van egy kis hátrányom mivel az első kiadásban a lovasság is és a tüzérség is eggyel kevesebb figurából állt, így egy kis 20mm-es tuning lehet, hogy elkél majd, addig is olyan küldetéseket játszom amelyek nem igénylik az összes figurát. Amiben még részemről látok fantáziát az a Memoir 44 Breaktrough térkép, ezzel mélységében lehetne kitolni a csatateret, ami remekül passzolna az olyan birkózásokhoz mint a Shilohi csata vagy Antietam. Erre is van már példa. Persze ez a játék is megnőhet, és van aki a 28mm-es plasztik Perry figurákkal játsza (lásd az utolsó két képet), ez már bemutatókon is szép sikerekre számíthat. De össze is mehet, gondolok itt a Kallistra féle 12mm-es vagy 15mm-es figurákra, vagy ott van a fenti kép, példa az 54mm-es verzióra. A játék remek első lépés lehet a wargame világába, a figurákon meg lehet tanulni festeni, a seregek az olcsó 20mm-es plasztik dobozokból fejleszthetőek, hatoldalú kockával lehet játszani, térkép, terep meg kártya megoldható kartonpapírból.