A technika fejlődésével egyre több információ kerül fel a netre, ezek növekvő része nem írásos formában. Ha valaki ért angolul, komoly forrásanyagokat találhat a youtube videói között. De akadnak jó anyagok magyarul is, ha valaki utána keres. Egy-egy fárasztó nap után, van úgy, hogy szeretnék még valamelyik hobbi témámmal foglalkozni, de olvasni már nincs kedvem, ilyenkor gyakran szemezgetek ezekből a videókból. Néha nagyon meglepő dolgokat is találhatunk. Kedvenceim a különböző hadtörténelemmel foglalkozó professzorok előadásainak meghallgatása, mert sokan a legfrissebb téziseiket-kutatásaikat így tudják a leggyorsabban és a legegyszerűbben megosztani a publikummal és a szakmával. Mivel a legtöbb videóhoz engedélyezett a kommentár, érdekes eszmecserék és viták is előfordulnak egyes előadások kapcsán. A podcastokat kedvelem a leginkább, mert itt nincs képes információ vagyis a hanganyagot figyelve még mást is csinálhatok, például futhatok, figurát festhetek vagy éppen krumplihámozás közben is hallgathatom őket.
Youtube, a hadijátékos kincsesbánya 1. rész.
2015.08.15. 09:42 janos900
Természetesen a mi angol nyelven vezérelt világunkban, a legtöbb anyagot angolul az angolul beszélő népek történelmével kapcsolatban találjuk. Hadtörténelmi szempontból a legértékesebb gyűjteményt a Defence Academy of the United Kingdom néven megtalálható felhasználó jegyzi, aki vagy inkább ami, tényleg az Egyesült Királyság Védelmi Akadémiája. Átlagosan negyven perces hanganyagokat raktak fel a Youtube-ra, több különböző egyetemen felvették a professzorok előadásait, ezeket hallgathatjuk meg, nagyjából 2004-2009 körül készültek a felvételek, legalábbis amikbe belehallgattam. Nagyszerű témák vannak, máris listát írtam magamnak, arról, hogy miket kellene meghallgatni. Az 1915-ös Loos menti ütközetről is van egy előadás ezen már túl vagyok, de találtam olyan ínyenc témákat mint a Transz-Kaukázus kudarcba fulladt brit intervenciója 1918-1920, vagy a brit titkosszolgálati akciók 1939-45-ben Svédországban. Nem egy közkeletű történet egyik sem. De akad itt értekezés Wellington hírszerzéséről 1812-ben a félszigeti háborúban, Wolfe tábornokról és Quebec elfoglalásáról és ott van a listámon az Amerikai Polgárháború logisztikája, című podcast is. Hozzá kell tennem, a szöveg megértése a legtöbbször nem egyszerű, hiszen egyetemi tanárok tartanak hadtörténelmi előadásokat a felvételeken, de többször is meg lehet hallgatni és nagyon jók a témák.
Jóval könnyedebb és közérthetőbb hangvételű a következő Youtube csatorna The Great War, vagyis a Nagy Háború egy hétfőnként és csütörtökönként új részekkel jelentkező műsor, amely nem kevesebbet tűzött ki célul, mint hétről hétre végigkövetni az egész háborút. A 9-10 perces adások jól vannak megszerkesztve az események követésén kívül, marad még kapacitásuk híres emberek bemutatására, vagy a kommentekben feltett kérdések megválaszolására is. Színes, érdekes, és heti 20 perc filmnézéssel lépésről lépésre lehet megtanulni az egész háború eseményeit. A műsorvezető orgánuma szerintem nagyon jó, közérthető nyelven beszél és jól felkészült. Rengeteg dokumentumot használnak a British Paté film archívumából, már csak ezért is érdemes körülnézni a kínálatukban.
A British Paté filmarchívumot, kötelező böngésznie minden hobbitársnak aki a Very British Civil War témakörében érdekelt, rengeteg videó van ugyanis az 1920-as és 30-as évek Brit hadgyakorlatairól, ezekben annyiféle kísérleti útkereső páncélozott harcjármű van, hogy magam is kedvet kaptam a témához. Francia féllánctalpas teherautók, Matilda II. alvázra épített légvédelmi ágyúk, Carden és Loyd carrierek, különféle felépítménnyel, és mindez első világháborús egyenruhákba parádézó katonákkal. Itt megint látszik, hogy a valóság sokkal színesebb tud lenni, mint a fantázia. Nagyon-nagyon itt lenne az ideje egy 28mm-es plasztik WW1 brit figurakészletnek.
2 komment
Címkék: első világháború
A bejegyzés trackback címe:
https://hadijatekos.blog.hu/api/trackback/id/tr707707996
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.