Több havi egyeztetés után idén is folytattuk az Alba Regia Hadijáték klub által 2010-ben Székesfehérváron elindított rendezvénysorozatot. Idén a Hetedhét Játékmúzeum adott otthont a rendezvényünknek, a Heimer Ház patinás emeletén öt asztalon népszerűsítettük a hobbinkat. A tavalyi szervezéshez hasonlóan idén is csak rendezvény előtt láttam először a helyszínt, így a fehérvári barátaim voltak azok akik a fizikai előkészítést és egyeztetést végezték. A rendezvény hangulata más volt mint tavaly, akkor a könyvtár és a festmények szerintem inkább a történelmi aspektusát emelték ki a hobbinak, most a játékmúzeum a gyerekek felé vitte el a hangsúlyt meg a hobbi játék részét tolta az előtérbe. Most hogy aludtam rá párat, vannak is rá ötleteim legközelebb miként tudnánk fejleszteni a programot.
Sokat nem tudok írni a többiek asztalairól, mert szokás szerint az utolsó pillanatig le voltam foglalva a sajátommal. Aki szerintem legközelebb mindenképpen kellene nekünk, az egy hosztesz, valaki aki fogadja az embereket és körbevezeti. Nekem ez nem jelent nehézséget, csak ha játékot vezetek, a többi látogatóra nincs kapacitásom. Viszont erre szerintem szükségünk van, ezen kívül bizony a gyerekek játszani akarnak, nem nézni ahogyan mi játszunk. Valahogy fele-fele arányt kellene elérnünk, két szép nagy játék amin csatázunk, meg 3-4 asztal ahol játszani-festeni lehet. Ezen kívül mutatnunk kell egy alternatívát a kezdéshez, ez pedig szerintem vagy a Memoir 44, vagy a Flying Leads. Szerintem mindkettő egyszerre lenne az út, 20mm-es figurákkal, illetve ha megnézem milyen terepeink vannak, pl. 28mm-es WW2 keleti front. Érdemes lenne a The Plastic Soldiers féle 28mm szovjeteket propagálni (mert kedvező az áruk), meg leönteni pár rajra való WW1 monarchiás figurát (aka Királyi Honvédek WW2) amit ott egyből meg lehetne venni tőlünk, mondjuk tíz-tíz darabot. Sajnos erre nincs meg jogi és egyéb keretünk, pedig az lenne az igazi, ha azon nyomban kipróbálás után megvennék a hozzávalókat. A játékszabályt mindenképpen magyarul kézbe fogható, letölthető módon kell produkálni.
A kommentekben várom mindenki hozzászólását aki ott volt, én most itt csak azt írom le ami az én asztalomnál zajlott. Az első játékosom egy kislány volt, ellene Kristóf vállalta az oroszok irányítását, majd egy kisfiú vette át az oroszokat és Kristóf irányította a Monarchia erőit, ez neki különösen testhez álló feladat volt, hiszen hagyományőrzőként is ez a korszaka. A két személyes játékok alatt legjobban az tetszett nekem, hogy kb 15 perc után a kísérő anyukák is megtanulták a szabályokat, egyikük lelkesen biztatta a csemetéjét: Most dobd a gránátot! Egy csokorban vannak!
Az utolsó harmadik játékban Bogesz barátom fiait ültettük egymással szembe, ők kaptak is egy-egy játékostársat egy másik testvérpárt. Ez egy négy játékossal levezetett játszma volt, mindenki kapott egy altisztet és négy közlegényt, nagyon szép megoldások voltak a találkozó harcra, mindkét fél próbálkozott átkarolással, jó volt nézni. Izgalmas gránát párbaj zajlott a csatatér fő utcáján. A szabályok jól működtek, mindenképpen érdemes ráfókuszálnom a Flying Leads szabályokra.
Végül szeretnék köszönetet mondani a csapatnak a konstruktív hozzáállásért, nem is nagyon akarnék kiemelni senkit, mindenki tette a dolgát és hozzáadta a részét a nap sikeréhez. Pár fejlesztési ötletet vetnék fel inkább a következő alkalomra. Emerald ismét eltűnt az érdeklődök gyűrűjében remekül megoldotta a festő sulit, viszont Dzsozynak remek felvetése volt, hogy Emeraldnak inkább játékot kellene vezetnie és én legközelebb Dzsozy-ra bíznám a festősulit. Az ok egyszerűen az, hogy kevés olyan emberünk van aki jól meg tudja szólítani a közönséget. Festeni többen is tudnak, ráadásul Dzsozy már tartott jó pár festő sulit, van benne tapasztalata. Emeraldot inkább beültetném egy az enyémhez hasonló játékmesteri székbe ezzel nyernénk még négy helyet játszani. Mivel volt szerencsém játszani Bogesz fiaival, a játékmester apa a két fiával, szerintem nyerő kombináció lenne, nekik is inkább adnék egy ilyen asztalt, ahol a fiuk mellé beülhetne még két látogató, hárman simán magukkal tudják vinni a kezdőket. Megkockáztatom Szaka is meg tudná ugyanezt a családi vállalkozást oldani. Ha legközelebb így tennénk és meghagynánk a két nagy asztalt érzékeltetni a nagy csatákat, sokkal nyitottabb gyerekprogramot tudnánk kínálni, nekünk magunknak ez nem lenne akkora játékélmény, bár őszintén szólva én remekül szórakoztam, mint játékmester. A rendezvény viszont alapot adna egy következő programnak ahol csak játszanánk. Amivel még koherensebbek lehetnénk, ha felhasználnánk a lengyel kollégák ötletét, amit Ambasa osztott meg velem. Ez pedig nem más, mint a nagy és kis asztalok párosítása téma szerint, lehetne a Kolos XVIII. századi asztalához kötődően egy skirmish kis asztal (vagy 1848-49 még ütősebb lehetne), Ha a WAB helyett valami 2. világháborús csata lenne, ahhoz lehetne egy Flying Leads skirmish, de a szabályrendszer fantasy verziójával lehetne török-magyar lesvetés is. Lehet, hogy érdemes lenne elgondolkodni egy késő őszi rendezvényen ezeken az alapokon elindulva. Mindezek csak ötletek, senkinek a nevében sem akarok beszélni, csak az a célom, hogy gondolkozzunk el a dolgon, meg persze várom a hozzászólásokat pro és kontra.