Elöljáróban érdemes leszögezni, hogy ez egy kiemelkedően jó katona pilóta, rendkívül izgalmas memoárja az első leszolgált turnusáról Vietnamban 1969-1970-ben. Hugh L. Mills az USA egyik legpatinásabb 1. gyalogos hadosztályában szolgált az angol becenevén: Big Red One-ban. Az 1917-ben alapított alakulat keretei között a vietnami háború idején helikopteres alakulatok is voltak, köztük a Hunter-Killer (vadász-gyilkos) alakulatok, amelyek egy felderítő helikopter és harci helikopter párosát jelentették. Mills a felderítő szerepkörben OH-6A helikopteren (a civil változatát szokták repülő Ferrarinak becézni) szolgálta le az első időszakát erről szól a könyv, majd amikor visszatért egy második turnusra akkor már AH-1 Cobra harci helikopteren repült.
Nem értek a helikopteres repülés technikai és fizikai paramétereihez, de Mills rendkívül plasztikusan írta le a bevetéseit, gyakorlatilag berántott maga mellé a fülkébe, az akciók amiket átélt rendkívül veszélyesek voltak, olyan izgalmas és feszültséggel teli helyzetek, amik még olvasás közben is hatottak rám. A vietnami memoárok Amazonos értékeléseit mindig érdemes elolvasni, mert rengeteg veterán olvassa és véleményezi a hitelességüket, a pilóták esetében ezt még gyakran a civil kollégák is megteszik. Ezek tükrében, a könyv 4.7 ponton áll az elérhető ötből és csaknem nyolcszázan értékelték már. Magyarán ez egy bitang jó háborús könyv tele akcióval és még igaz történet is!
Volt néhány alkalom amikor csak hitetlenkedve hümmögtem az olvasás közben. Számomra felfoghatatlan mutatvány, egy gyorsan repülő helikopterből nyomokat olvasni a földön. Szerintem ehhez egyfajta titkos "pókösztön" kellett, azon kívül, hogy Sherlock Holmes szintű logikával kellett összerakni a jelekből a vietnami beszivárgó erők helyzetét. Mills leír egy olyan esetet, amikor a fák koronája fölött lebegve lenézve, látta a hátukon fekvő északi katonákat, akik rá célozva azt várták, hogy valami jelét adja, annak, hogy észrevette őket. Volt olyan amikor a rizsföldeken dolgozó csoportból kiszúrta alkata és mozgása alapján a rejtőző Vietcong kádert, mert ő volt az egyetlen felnőtt férfi az öregek és a nők között. Ne feledjük, mindenki fekete pizsamában, nagy kerek szalmakalapban járt.
Az amerikaiak veszteségei repülő személyzet és helikopterek terén is brutálisak lehettek, ezekben az alakulatokban. A könyvben az egy éves turnus alatt is rengeteg helikopter elvesztését olvashatjuk, a pilótákat gyakorlatilag lassan bedarálta a folyamatos stressz és a bajtársak halála. Mills alakulata az egyik akcióban 12 órán keresztül ingajáratban fedez egy tőrbe csalt gyalogos egységet, csak annyi időre szállnak le, amíg tankolnak, meg újratöltik a fegyverzetet. Az csapdába esett amerikaiakat végül egy páncélos alakulat menti fel, akik szó szerint utat taposnak hozzájuk a dzsungelen keresztül. A könyv utolsó akciója és ahogyan a szerző reagál a végén az feltette nálam a pontot az i-re. Nálam 5-ből öt ez a kötet.