János felkérésére ismételten jelentkezem, egy újabb blogposzt erejéig. Legújabb munkám egy univerzális épületegyüttes, mely elsődlegesen vasútállomás céljából készült, de mint általában az épületeim többsége, nem csak ebben a formában hasznosítható a terepasztalon. Mindenekelőtt elnézést kérek a vasútmodellező olvasóktól, hogy belekontárkodtam a témába, de mentségemre szolgáljon, hogy 1:72 (20mm) méretarányban nagyon kevés elérhető kész vasúti épület, műtárgy, vagy kiegészítő áll rendelkezésre. Ami pedig megvásárolható - például egy valóságos város állomásépülete - az annyira valósághű, részleteiben gazdag kivitelezéssel készült, hogy pont ennek köszönhetően rendszerint nem használható fel sehol máshol, csak a célhelyszínen. Ez is olyan, mint például amit valamelyik korábbi cikkemben is említettem, hogy Sztálingrád Krokodilos kútja, a berlini Reichstag épülete, vagy a párizsi Diadalív sehol másutt nem használható fel tereptárgyként, csak az adott várost megjelenítő terepasztalon. Én pedig továbbra is a többféleképpen felhasználhatóságot preferálom. Így kezdtem neki magának az épületnek, de nem titkolt szándék vezérelt, – például a színválasztásban – hogy ne csak egy szokványos vasúti épületként lehessen felhasználni, hanem más jellegű épületként is megállja a helyét.
Az épület maga 5mm vastag habszivacsból készült, az ablakok a már szokásosnak számító rácsos műanyag kosárkából, a stukkózás műanyag mosogatóalátétből és kaspótartóból készült. Az ajtókat egyedileg szerkesztettem egyszerű rajzprogrammal, majd kinyomtatva ráragasztottam kartonpapírra, és úgy vágtam ki. Semmi extra, a legtöbb korábban elkészült épületem is így készült. Ami újdonság lehet, az az épületnek vasúti jelleget adó fedett, és murvás peronok elkészítése, melyek a gyári Märklin-sínek, valamint a vasúti járművek és kocsik méreteit figyelembe véve készültek, illetve a kiegészítők. Így kapott helyet az asztalon egy korábban elkészült víztorony, egy szenelő, nyitható-csukható ajtós, kétállásos fűtőház, és egy vízdaru, pusztán a teljesség igénye végett.
A víztorony kínai bambusz étkezési alátétből és balsafa tartószerkezetből készült. A szenelő 1mm-es lemezkarton-papírból, benne a szén feketére festett - nem vágott, hanem megfelelő méretre és formára körömmel apránként lekapargatott – hungarocell. A fűtőház megint csak szivacskartonból és nyomtatott-kivágott papírajtókból készült. Az ajtók zsanérjai műanyagvezeték-burkolat és hústű kombinációja. A kétszárnyú ajtók kettévágás előtt kerültek felragasztásra a kapukra, így pontosan illeszkednek egymáshoz és tökéletesen zárnak. A vízdaru teste műanyag tipli, rézgyűrűkkel, a hattyúnyak és a vízcső műanyag láncdarabokból lett kivágva és összeragasztva. Ezután a kész vízdaru 4mm-es parafatalpra került, melyet betonhatásúra festettem. A lefolyórács légycsapó-darabka, az aknafedél pedig műanyag étkezőalátét-lap.
Az épület – ahogy a cikk elején is jeleztem – szabadon alakítható, többféle földszintes vagy emeletes állomásformáció állítható össze a 7 db különálló helységből. Így nem válik egysíkúvá vele a játék, illetve nem kapjuk meg, hogy: „- de a múltkor Szmolenszk vasútállomása is pont így nézett ki, mint most Flensburgé!” …De ha épp nem egy vasútállomás mágneses városnévtábláját helyezzük fel a fém homlokzatra, hanem mondjuk egy „Kommandantur” táblát, és esetleg még egy őrbódét is teszünk elé, máris átváltozott az egész épület egy német városi katonai parancsnoksággá, mely melyhez szépen illik a Soldatenkaffee és a katonai mozi.
Ha pedig például T-alakban állítjuk össze a helységeket, kiegészítve kovácsoltvas-kerítéssel, pár fával, gyeppel és paddal, a homlokzatra pedig „Maria Theresia Gymnasium”, vagy „Állami Polgári Fiúiskola” feliratot teszünk, akkor máris tanintézménnyé változott. A variációk száma rengeteg, hisz pár kiegészítővel bármi lehet az állomásunkból, csupán a feliratot kell tetszőlegesre cserélni. Lehet Posta, Kórház, Könyvtár, Vendéglátó-helység, vagy bármilyen városi épület, közintézmény. Shakespeare után szabadon akár mondhatnánk úgy is, hogy ez az épület: Vasútállomás; …vagy amit akartok!
Köszönöm a figyelmet!
Jentz