Az 1968-óta működő Osprey kiadót szerintem senkinek sem kell bemutatni, akit érdekel a hadtörténelem, hadijátékos, hagyomány őrző vagy éppen makettezik. A 96 oldalas formátumban megjelenő Hadjárat (Campaign) füzeteiből csaknem négyszáz jelent már meg, ebből kifolyólag változó a minőség, főleg ha olyan témákat dolgoznak fel, ami nem az angol nyelvű népek történelméről szól. A Bannockburn 1314 füzet értelem szerűen nem az utóbbi kategóriába tartozik, hiszen ez a csata skót történelem egyik legfényesebb győzelme, angol nyelvű forrásokra tehát nem lehet panasz. Vagy mégis?
Nos még a csata pontos helyszíne sem biztos, az angol tábort feldúlták, így az összes kimutatás és könyvelés amiből az angol sereg méretét és összetételét lehetne pontosan rekonstruálni megsemmisült. A skótok seregéről is csak becslések vannak. Ezért a csatával kapcsolatban sok a feltételezés, ezeket a témát feldolgozó történészek/írók szabadon variálhatják. Vannak logikus következtetések, amiket a szakemberek levonnak a meglévő ismeretek alapján. De persze nem ugyanazt a történetet rakják össze, hála a variácóknak és teóriáknak. Peter Armstrong értelmezése nekem tetszett, a 96 oldalas könyvben világosan fogalmaz, a térképek a csatatérről (mindkét verzióról), a hadjáratról, vagy éppen a skótok portyáiról, mind sokat segítenek abban, hogy átlássuk és megértsük az eseményeket. Van öt darab kisebb 2D, meg három 3D dupla oldalas térkép, 96 oldalon 8 az szerintem nagyon jó arány. Mivel jelenleg ehhez a korszakhoz kapcsolódik az aktuális festési projektem, a két festmény is jól jött referenciának, ami a kötetben van.
Meghallgattam két podcastot angolul a csatáról, megnéztem három Youtube videót, és elolvastam három könyvet, szóval részemről az amatőr szintemen, tisztességesen utánanéztem a témának. Ha kezdésnek lehet ajánlanom, akkor ez a legjobb könyv, mert világos, jól illusztrált és kellően tömör. A szerző Peter Armstrong egy művész és művészet tanár, valamint szobrász, aki többek közt középkori figurákat formáz, asztali hadijátékokra. Évtizedek óta foglalkozik a skót-angol háborúkkal. Három könyvet írt eddig, mindet a skót függetlenségi háborúk témájában, az Osprey Campaign sorozatban: Stirling Bridge and Falkirk 1297–98 a William Wallace féle lázadásról, a Bannockburn 1314 Robert the Bruce harcairól, és végül Otterburn 1388 ami szintén a XIV. századi angol-skót konfliktusról szól. Arra is jó befektetés a kötet, hogy az azonos című magyarra fordított könyvet David Corneltől, egy kicsit felturbózzuk. Mert a korszak és az események azonosak, viszont az Osprey remek vizuális magyarázatokat nyújt, még nagyon alap angol nyelvtudással is sokat segít a megértésben, a kettő együtt jól kiegészíti egymást. Én a pdf verzióból kinyomtattattam a térképeket, amikor elkezdtem olvasni a magyar nyelvű könyvet és a kettő együtt jól működött.