Annak idején 1914 forró augusztusában, egy népszerű dalt énekeltek a brit katonák útban a frontra a sláger címe: It's A Long Way To Tipperary, a dal első sora adta e regény címét: Goodbye Piccadilly, farewell Leicester Square! Tipperary egy ír település neve, 1914 augusztus 18.-án egy újságíró bizonyos George Curnock cikkében írta meg, hogy a Connaught Rangers ír ezred katonái Boulogne utcáin menetelve énekelték ezt a nótát. A dal az első világháború brit himnuszává vált, a katonák mindvégig énekelték, függetlenül attól, hogy írek voltak, skótok, angolok vagy éppen kanadaiak. Népszerűségét mi sem tükrözi jobban,mint az, hogy a Das Boot című filmben is ezt énekelte a német legénység.
A regényt olvasva az jutott eszembe, igen ezt így kell csinálni! Kellő tisztelettel, alapos kutatómunka után, egy hétköznapi emberekről szóló, ámde izgalmas történetben állítani emléket a kornak. A szerző amatőr történész, a nagyapja leveleit és naplóját olvasva, kezdett el érdeklődni a korszak iránt, és úgy gondolta a legjobb módja, hogy emléket állítson és bemutassa a korszakot, ha ír egy regényt. A könyv egy hónapja jelent meg Kindle formátumban, az Amazon oldalán, de már tizenegy dicsérő kritika jelent meg róla és szerző összesen három könyvét tette így hozzáférhetővé. A regények jelképes 77 pence-ért letölthetőek.
Warren sorain érezni lehet, hogy tudja miről ír, a katonák felszerelése, a lőszergyár leírása, a fronton ingázó londoni emeletes buszok, mind-mind olyan részletek, amiket magam is olvastam a szakkönyvekben. A frontszolgálat eseményei remekül le vannak írva, a mesterlövész háború, az éjszakai rajtaütés, vagy éppen a tetvetlenítés problémái. A háború nincsen agyonmisztifikálva, brutális, undorító és kegyetlen, mégis a szereplők közül jó néhányan pont a fronton teljesednek ki igazán.
A főszereplő édesapja a Búr háború veteránja, ezért az ifjú Reginald Kendrick a nyomdokait követve önkéntes „hétvégi” katonaként szolgál az egyik Teritoriális (nemzetőr) ezrednél, amikor kitör a háború. A békében háborúsdit játszó reményteljes londoni fiatalemberek, végül a nyugati fronton kötnek ki 1915-ben, ahol egyre-másra vesznek el a barátok és a cimborák, miközben az otthon maradt barátnő a londoni Arsenal kordit gyárában dolgozik éjszakai műszakban, és aggódva várja a leveleket a frontról.
Nem tudom mennyi származik a történetből a szerző nagyapjától, de koherens jó történetet mesél el, humorral, baka barátságokkal, jó és gazember tisztekkel, testvérviszállyal és féltékeny szerelmi szállal fűszerezve. Remek könyv, a katonai akciók szakszerűek, hitelesek, a történet is izgalmas, és ami a lényeg: szórakoztatva tanít. Kíváncsi leszek a másik két regényére is: Augustus and the Great war (Augusztusz és a nagy háború), illetve a Over by Christmas (Vége lesz karácsonyig) címmel.