Eltűnő hadseregek, vagy inkább egyenruhák. Egy skót katonatiszt és grafikus munkáján alapul ez a könyv, E.A. Haswell Miller még idejében 1907-1919 között rádöbbent, hogy a színes egyenruhába bújtatott hadseregek ideje lejárt. Ezért mint aktív katonatiszt színes vázlatokat készített az elé kerülő nemzetek egyenruháiról. Az eredmény egy 128 oldalas színes tabló, amely a teljesség igénye nélkül mutatja be az európai hadseregek egyenruháit.
Elsőre nekem a Monarchiás fejezete volt fontos, és ez egy jól sikerült fejezet, összesen kilencvenhét egyenruha rajza szerepel benne, ebből egy valahogyan a Román hadsereg tisztje, a többi kilencvenhat viszont mind a Monarciáé. A grafikus több helyszínen, és főleg békeidőben látta a modelljeit, 1913-ban például Bécsben járt, itt látott magyar egyenruhákat is. A számozás a képek alatt néha zavaró, és megtévesztő. Ugyanakkor a figurák karaktere sugározza a korszak hangulatát, mint a bajszát pödrő tüzérhadnagy, vagy a világoskék szűk nadrágban, sötétkék zubonyban mesterlövész jelzésekkel parádézó magyar közlegény, aki a felirat tanulsága szerint a 41. ezredben szolgált. De vannak rajzok boszniai katonákról, huszárokról, segéd ápolókról, lovastüzérekről még a 16. magyar ezred dobosa is helyet kapott menetfelszerelésben. Rendkívül hiányoltam a szakszerű, hat-nyolc soros szövegeket a képek mellől, egy-egy sorban kapunk némi támpontot és ennyi. Mivel részemről nem vagyok nagy szakértője a korszak egyenruháinak, én nagyon örültem volna ennél sokkal több információnak.
A francia fejezet hetvenhét egyenruhát tartalmaz, egy nagy piros-kék tablóözön, a potenciális ellenfél a Német Császárság fejezete százhatvanegy rajzot tartalmaz, a Brit Birodalom egyben nagyjából kétszázharminc uniformissal szerepel, a bátor kicsi Belgium huszonegy helyet kapott, Hollandia harmincötöt, Olaszország ötvennyolcat, az Orosz Birodalom mindössze tízet, a Portugálok hármat, a Spanyolok harminchetet, a Svédek pedig kilencet. A rajzok száma teljesen attól függ melyik hadseregből mennyit látott Haswell.
A könyv felemás érzéseket keltett bennem, egyrészt a hangulata nagyon tetszik, a szöveg kevésbé. A kortárs szemtanú érzését adja ez jó, nem teljes egyenruha gyűjtemény inkább csak ízelítő, ez hátrány a szemembe. Részemről szeretem a katonai egyenruhákat, így inyencség látni a korszak díszegyenruháit, ez ismét egy plusz pont. A grafikák stílusa tetszik, az már kevésbé, hogy a ceruzás vázlatvonalakat nem tüntették el, miután a rajzok elkészültek és ki lettek húzva illetve színezve. Az egész valahogy felemás, ha egy napló részeként jelenik meg tökéletes lenne, de saját szöveg nincs benne, csak a szerkesztő jegyzetei, ezek viszont nem elég részletesek. Egyenruha kézikönyvként nem elég szisztematikus és részletes, egy bumfordi öszvér ez a könyv, a kivitelezése a keményfedeles Osprey könyvek megszokott magas színvonalát hozza. Amiért mégis megvettem az az ára volt, használtan öt fontért kaptam 81 oldalnyi kora első világháborús színes egyenruha tablót, ennyiért megérte. A tizenégy fontos Amazonos árat rendkívül soknak tartom ezért a könyvért, főleg mivel alapban van benne egy gyári hiba, egy tabló kimaradt és egy másik duplán szerepel benne. A kiadó kérésre természetesen elküldi a hiányzó oldalt.