Na ez az a korszak ami folyamatos fejvakarást okoz nekem, már évek óta. Egyrészről egy lenyűgőző sztori, márészről egy logisztikai rémálom. Dávid sikeres harca a Góliát ellen állandóan magával ragad, ugyanakkor a modellezői és figuragyűjtő része elborzaszt, ráadásul ellenfelet találni hozzá, külön művészet. Előre bocsájtom, a tengeri hadviselése a korszaknak egy külön téma, itt most a szárazföldi hadviselésről, mint hadijáték témáról lesz szó. A bejegyzés apropóját az adja, hogy érzem a téma be fog törni a wargame piacra, és változások jönnek, mert a hírek ezt sugalják.
Lássuk szépen sorjában, a változás szelét egy Shiba Ryōtarō nevű író gerjesztette, aki tíz éven át dolgozott egy regénysorozaton, amely 1868-tól az Orosz-Japán háború végéig tartó korszak alatt játszódik. A négy kötetes regényfolyam (vagy kétezer oldal) eladási számai minden rekordot megdöntöttek Japánban. A könyvekből egy tizenhárom részes filmsorozat készült epizódonként kilencven perc. A sikerük hatására jövőre kijönnek a könyvek angolul, magyarra fodítva a sorozat címe kb: Felhők a hegy felett. Jelenleg horrorisztikus áron lehet őket előrendelni, mert ez egy magánkiadás. Valami ötven font darabja, de ez úgyis megy lefelé, főleg ha a könyv sikeres lesz. Erre úgy érzem megvan minden esély, mert ez egy jó téma. A regények nagyjából azt a sémát követik majd, amit a Herman Wouk féle Háború valamint annak folytatása. Ezekből is készült egy rendkívül hosszú filmsorozat, anno. A háttér mindig egy kiterjedt család, amelynek egyes tagjait máshová sodornak az események a háborús években. Jelen esetben két fiútestvér élete a fő történet, az egyik katona a másik tengerész.
Tehát nagyjából 2013 közepére megindul a könyv, és szerintem ez hozza majd magával a filmet is dvd-n angolul. Ez nagyon jó hír lenne, mert nekem mindkettő kell, de türelmes vagyok és kivárom amíg elérhető áron lesznek. A könyvtáram Orosz-Japán részlegét évek óta apránként fejlesztgetem, és figyelem a 28mm-es gyártók kínálatát is. Az idei év ezen a téren is kedvező fejleményket hozott, megjelent a piacon a Tsuba Miniatures cég, ez egyenlőre blog formában üzemel, egy német hobbitárs tulajdonában van. Szépen gyarapodó kínálata van, tizenhárom orosz és japán blister rendelhető eddig. Gyalogos szakaszok már építhetőek mindkét félnek. A Tsuba figurákon kívül a Redoubt Miniatures-nek is van egy passzoló kínálata, van is nekem belőle néhány figurám. Az orosz és kozák figurákat inkább elfelejeteném, a japánok viszont elég jók, bár nagyon masszív kis fickók, hordómelkasu törpék, de festés után ez szerintem nem lesz feltűnő. A cég gyárt géppuskásokat is, valamint tábori ágyúkat. Japán lovassága senkinek sincs a korszakhoz, illetve mégis. Mert az Old Glory-nak a Boxer lázadásos kínálatában vannak japánok! Tüzérek is, gyalogosok is és lovasság is. Itt is vegyesek az érzelmeim, a gyalogsági blister megvan nekem, volt benne öt olyan figura, akinek a feje hátrafelé néz, miközben előrefelé rohamoz, szuronyt szegezve. Ezt azért talán mégse kellene.
A lovak a német blisterük alapján szintén kutya méretűek lehetnek, ami a pónilovas kozákoknál elmegy, de a japán lovasságnál nem annyira. Az Redoubt féle kopjás kozákok rendelhetőek ló nélkül is, és a Perry féle plasztik ACW lovasság lovaira illenek. Az Old Glory féle német WW1 lovasokat pedig rápróbáltam a London Tradition féle 30mm-es lovakra, és ezek is összepasszolnak, de elég horror árba jön ki a kombináció, mert huszonöt font tíz lovas az Old Glory-tól , meg huszonegy font a tíz ló a másik gyártótól, azért az horribilis.
A figurák terén van egy nagy előnyöm, és ez az orosz seregem, ami gond nélkül megvívhatja a ráeső részt ebből a háborúból is, az egyenruhák színét ugyanis az 1905-ös színek alapján festettem. Az orosz tűzéreim az Old Glory Boxeres oroszai, nekik csak ágyúk kellenek. A kerekes talpra szerelt maxim persze kell külön, de összeségében, majdnem 85%-ban megvan az orosz sereg a korszakhoz. Az orosz-japán háború is ugyanazt produkálta kicsiben, mint az első világháború nagyban, vagyis színes napóleoni mozgékonyságban kezdte és földbarna beásottságban végezte. A korai orosz egyenruha a fehér zubbony szürkés nadrággal, a zubbonyt azután szépen teavízben megszínezték, hogy ne legyen olyan jó célpont a japánoknak. A japánok is színesbe kezdték, sötétkék illetve fehér egyenruhában, amiből azután ők is átvedlettek világosbarna-keki színekbe. A japán lovasság kék attilában és piros nadrágban parádézott. Enyhe huszár utánérzésem van, a fényképeiket látva. Az asztalon a színes egyenruhák mutatnának jól, az oroszoknál ez megoldható, ha festek pár újat, de a japánoknál csak az Old Glory féle gyalogosok lehetnek kékek, a másik két gyártó a későbbi uniformisban mintázta meg a figurákat, de ezt még meg kell vizsgálnom alaposabban. Reményeim szerint a sikeres könyvsorozat és a filmek hatására, megélénkül a kereslet a figurák iránt, mert ez arra sarkallaná a Redoubt-ot, hogy fejlessze a kínálatát. A Tsuba féle ajánlat ütemesen bővül, bár KVadász blogger kolléga nagy megelégedésére, kicsit elhajoltak a Freikorps irányába. De remélem a beigért orosz ágyút kiadják mielőbb, és tőlük is várom a japán lovasságot.
A szabályrendszer tekintetében ide még inkább passzol a Black Powder, mert ugyan a Port Arthur ostroma nagyobb figyelmet kapott, de azért Mudkennél a világ addigi legnagyobb csatája zajlott le, csak az első világháborús ütközetek múlták felül. Illetve nagyszerű skirmish ütközeteket lehet vívni a Mud and Blood rendszerével, kozák portyák, kínai banditák, teherhordó kulik és még sorolhatnám. Az oroszok kitartóak védelemben, a japánok fanatikus támadók, az oroszok a géppuskáikat kerekes ágyutalpra emlékeztető állványon vetették be, ami remek célpontot kínált, a japánok háromlábú állványon rejtve. Az orosz tüzérség nyílt színen állt fel, a japánok rejtve, megannyi eltérés ami egyedi karaktert adhat a seregeknek. Az ostrom pedig igazi lövészárok hadviselés volt, szögesdróttal, reflektorokkal, éjszakai rohamokkal stb. Igazándiból tehát a japán lovasság a hiányzó láncszem, meg az ellenfél játékos, a pénzen és időn felül persze.