Ezt a kötetet a sorozat többi részével egyetemben, már régóta a beszerzési listámon tartottam, mert tetszett az Osprey Campaign sorozathoz hasonló koncepciója. A könyv először keményfedeles kiadásban jelent meg, majd kiadták puhafedeles illusztrált verzióban, végül hozzáférhetővé vált elektronikus formában a Kindle olvasókra is. A puhafedeles illusztrált kiadvány tizenkét font, a keményfedeles hét, a Kindle verzió négy fontért letölthető.
Nekem a Kindle verzióra esett a választásom, próbaképpen vettem meg, hogy felmérjem a sorozat színvonalát, elégedett vagyok az ár érték aránnyal, a 160 oldalas könyv egy világos áttekintést ad az első két Ypres-i csatáról, jó stílusban van megírva, a szerzőn érezhető a mély háttértudás, rengeteg apró érdekesség van elhintve a szövegben, apró ponton kapcsolja össze a csata történetét, a háború egész történetével. Sőt rengeteg utalás található a második világháborúra is.
Ypres városa az utolsó jelentős még Antant kézen lévő belga város volt, politikai és morális értéke nem tette lehetővé a feladását, ezért a brit és német hadvezetés tízezrével áldozta fel a katonáit a város birtoklásáért. Mai szemmel egy értelmetlen mészárlás folyt itt éveken át, egy rommá lőt városért. A várost védő Antant csapatok állásai mind egy völgyben voltak, a németek pedig a környező magaslatokon foglaltak állást. Az évekig tartó véres tusában, mindent bevetettek a harcoló felek. Itt esett meg az első német gáztámadás a nyugati fronton (1915), folyamatos alagút és akna háború folyt a frontvonal alatt. Az Antant 1917-ben egy teljes dombot repített a levegőbe tízezer német katonával, úgy, hogy a robbanást még Londonban is hallani lehetett. Ennek a titáni öldöklésnek a kezdetéről szól ez a kis könyv, az első összecsapásokról, a karácsonyi barátkozásról, majd az első gáztámadásról. Ezen a frontszakaszon vetették be a britek először az indiai csapataikat, itt vérzett el a hivatásos brit hadsereg, itt estek át a tűzkeresztségen a kanadai csapatok és az első brit tartalékos zászlóaljak. A németek részéről a porosz gárda és rengeteg sebtében összetoborzott tartalékos alakulat veszítette el itt katonáinak színe-javát.
Az első időszakban, a megmerevedő frontvonalak és a gyakorlatlanság véres hibákat eredményezett. A német tartalékosok tüzérsége csapnivaló teljesítményt nyújtott, gyakorlatlan katonái rendre elvétették a célokat, sokszor a saját egységeiket bombázva. A britek és a franciák is többször sikeresen bombázták egymás állásait, mert a kommunikáció le volt maradva a valós események mögött. A német tartalékosok egy ízben a saját visszavonuló katonáikat lőtték agyon, mert az egységnek nem jutott pickelhaube sisak, a tábori sapkáik sziuletje alapján pedig briteknek nézték őket. A kezdeti csatákhoz rengeteg legenda, mítosz és történet kapcsolódik, a kötet jócskán szemezget a Viktória keresztek történeteiből is.
Hadijátékos szemmel az 1914-es első Ypres remek téma, mert az összes szövetséges sereg a korai színes egyenruháikban bevethető: belgák, francia tengerészgyalogosok, skótok, britek, franciák, indiaiak, poroszok, bajorok és szászok. A terephez még nem kellenek árokrendszerek, és a szögesdrót sem volt nagyon elterjedve. Ez a könyv egy kellemes áttekintést ad a témáról, ha valaki bele akar kezdeni a korszakba, de élvezetes olvasmány akkor is, ha csak a csata története iránt érdeklődünk.