Teljesen új vizekre eveztem ezzel a csatával, se a XV. századi magyar hadtörténelembe, se a „WAB” rejtelmeibe nem ástam bele magam soha túl mélyen. 2006-ban elmentem Szentendrére megnézni a III. Országos Stratégia Játék Bajnokságot, ahol mindenki 28mm-es a puskapor elterjedése előtti seregekkel játszott a Warhammer Historical rendszere alapján. Ekkor láttam először élőben figurás hadijátékot.
A dolog nagy hatással volt rám, apránként be is gyűjtöttem az alapkönyvet, majd 3-4 seregkönyvet, sőt még vagy száz Crusader Miniatures gyártotta Norman figurát is, aztán kiköltöztem Londonba, elmentem az SLW klubba, ahol kiderült ezzel egyetlen klubtag sem foglalkozik. Ők már akkor bele voltak fáradva a GW Fantasy szabályok újabbnál újabb verzióiba, a gyönyörű seregek már akkor is csak porosodtak, egészen 2013-ig, amikor a Kings of War pillanatok alatt meghódította a tagokat és a seregek újra előkerültek. Mivel a színes-szagos eredeti szabályok is halottak voltak, így a történelmi verzióra sem vesztegettek idő és energiát. A DBM és DBMM 15mm-ben még csak előkerült, de ezzel túl is tárgyaltuk ezt a korszakot. 2010-re én is szépen túladtam az összes figurán és szabálykönyvön.
Az új Perry plasztik sorozat a Rózsák Háborúja figurákkal, viszont már nagyon régóta tetszik nekem, most hogy gyakorlatilag újabb három doboz jön ki hozzájuk, egyre inkább a bűvkörükbe vonják az embert. A WSS magazin egyik számában olvastam egy cikket, ahol egy virtuóz figurafestő, hihetetlen ötletekkel kombinálta már az első három dobozt is, ha meglesz mind a hat, akkor meg aztán tényleg elképesztő távlatok adódnak majd ezen a területen. Csak néhány ötlet, ami még most is az eszembe jut a téma kapcsán: A lovakra rakható vértekre olyan díszítést talált ki, hogy a fölös fejekről, levágta az arcokat és ezek kerültek a vértre dísznek. Vagy kevesellte a rendelkezésre álló pózokat a lovaknál, ezért fogta és a két félből álló plasztik ló figurákat először gondosan összeragasztotta hosszában, majd amikor megkötött szépen keresztbe kettévágta őket, és felcserélve ragasztotta őket össze. Az időközben kiadott extra fejek, pavézék, pajzsok még tovább bővítették a repertoárt. Ezek mind foglalkoztattak, amikor kiderült, hogy lehetőség lenne egy WAB csatára, pont olyan korszakban, amihez a Perry plasztik figurák is passzolnak. Szerencsétlen módon aznapra szerveződött egy 28mm-es napóleoni ütközet is, így választásra kényszerültem. A szervezésnél nem figyeltem, arra, hogy mindkét csata vasárnap lesz, nem az egyik szombaton a másik vasárnap. Nehéz döntés volt, de a WAB-ot választottam, viszont ha minden jól megy a következő alkalommal kipróbálom a Napóleon szabályokat is. Így végül egy Török-Magyar csatát játszottam ötödmagammal, 20mm-es figurákkal a WAB szabályai szerint.
A csatánkat a szabad ég alatt vívtuk, ezért egy nyári záporral is megküzdöttünk, kényszerű szünetet tartva, viszont frissen sütött lángossal csillapítottuk az éhünket TGabi jóvoltából, így kitartottunk a végsőkig az asztal mindkét oldalán közel hét órán át. A csatát annak rendje és módja szerint a törökök elveszítették, TGabi unszolására a Nagyvezíremmel és annak testőrségével megrohamoztam egy székely lovasportyát, mert ez egy teljesen logikus lépésnek tűnt. Csakhogy nem kalkulált az én virtuóz kockadobásaimmal. Alig három székely került talpkontaktusba, de nem bírtam megsebezni őket, vagy amikor igen akkor minden mentőt megdobtak. Három kör alatt tizenkét nehéz lovas nem bírt levágni tíz székelyt, végül a magyar lovagok hátba kapták a testőrséget és újabb két kör hatástalan kétoldali küzdelem után a Vezír veszteség nélkül megfutott, ezzel megfutott a muszlim horda java része is.
Az esőszünetben beszélgettünk a szabályról meg a sereglistákról, a magyar lista a hozzáértők szerint elég légből kapottnak tűnik, mindkét vonatkozó kiadványban. Az egyetlen forrásmű amire a szabálykönyvek hivatkoznak az a Janos Hunyadi and the Turkish Invasions of Hungary in the 15th Century című kötet. Utána néztem, ez egy magánkiadvány a Lance and Longbow társaság adta ki. Ha minden igaz volt is a kezembe, mert a standjukat többször is meglátogattam az évek folyamán a különböző rendezvényeken. Inkább füzetek ezek semmint tudományos igényű könyvek, bár kétségtelen, hogy lelkes és elszánt emberek írják mindet. Igazság szerint, ha mi magyarok azt akarjuk, hogy reális és tudományos szinten is helytálló adatok és tények kerüljenek a hadtörténelmünkről az angolszász érdeklődők kezébe, akkor nekünk kell ezeket angolra fordítani és publikálni. Magyarul egyik ilyen érdeklődő sem beszél, tehát az elsődleges, sőt még a másodlagos források sem állnak a rendelkezésükre, csak esetleg azok részleges fordításai. Ezek után nem lehet meglepődni azon, ha a wargame kiadványok is hemzsegnek a hibáktól. A magyar nyelv speciális betűi szintén csak rontják a helyzetet, így nem csoda, ha a sereglistákban olasz elnevezéssel vannak magyar csapatrészek, vagy pl. a Székelyek Szekeler-re lettek átkeresztelve. Amin viszont érdemes elgondolkodni, hogy nagyjából ilyen szinten pontos az összes többi sereglista is, amihez nincs elég angol nyelvű forrás.
Ami a szabályrendszert illeti, nekem a szokásos kockák táncával adjunk el minél több figurát GW rendszer, amivel ettől még lehet nagyszerűeket játszani, de mint elgondolás nincs benne semmi forradalmi. Egy nagy marék kockával dobunk találatot, ami talál azzal sebzést és végül a maradékkal mentőt. 4 körön keresztül nyilaztam 24 lovas íjásszal 12 lovagot, és négy figurát sikerült levennem. A BA egy fokkal pergősebb lett, mert ott csak két dobás van. Ami viszont előnyére szolgált, hogy hullámzott a csata, többször éreztem azt, hogy már nyertünk, erre fordult a kocka, és vesztésre álltunk. A mi csatánk szerintem kihozta a dologból a maximumot, egyrészt 2500 pontos seregek voltak, másrészt 20mm-es jóval kedvezőbb árú figurákkal volt megoldva a sereg építés, és végül igazi magyar témát dolgoztunk fel. Nagyszerű délután volt csatázni a négy Gáborral, még egyszer köszönöm a lehetőséget a résztvevőknek és a házigazdának. Részemről máskor is szívesen benevezek egy jó hangulatú WAB ütközetre. A Perry figurák témáját pedig tovább morzsolgatom, de döntést még nem hoztam az ügyben.