Don Troiani valami egészen rendkívüli hadtörténelem rajongó és festőművész aki a kedvenc történelmi korszakait fantasztikus módon éleszti újjá. Amerikai hadtörténelem szakértő, aki a Függetlenségi háború, az 1812-es háború valamint a Polgárháború korszakának szerelmese. Több mint negyven éve gyűjti a relikviákat, egyenruhákat, fegyvereket az amerikai hadtörténelem 1775 és 1865 közötti korszakából. Nem csak egyszerűen lélegzetelállítóan realisztikus festményeket alkot, hanem igazi egyenruha szakértő, képein minden felszerelés a helyén van, a pontos színárnyalatban.
A lenyűgöző alkotómunkája mellett, képes lépésről-lépésre bemutatni a készülő műveit a Facebookon, igazi modern művész, kihasználja a közösségi médiát. A publikum tagjai pedig nem egyszer nüánsznyi részleteket kritizálnak meg a félkész festményein, ő pedig fölényes szaktudásával megmagyarázza, mit és miért pont úgy festett a képre, ahogy. Részemről világ életemben utáltam a sokszor absztrakt modern mázolmányokba mindenféle elvont és fennkölt dolgokat belemagyarázó műértőket és kritikusokat. Na de az, amit Mr. Troiani művel, az valami nagyon új, a műértők már a vázlatot elkezdhetik kitárgyalni, úgy, hogy Ő maga is részt vesz a műelemzésbe! Arról nem is beszélve amilyen türelemmel szereli le a tudálékos önjelölt szakértőket, az már magában is egy jó szórakozás. Az ő képeit elemezni vele közösen, az felér egy időutazással.
Az egyik önéletrajzában azt írják, ő egy lélek aki elveszett az időben. Szerintem is különleges ember, mert képes történelmet tanítani, korrekt, realisztikus és mégis művészi módon, mindkét felet tisztelve. Az amerikai polgárháború nagy csatáinak helyét az utókor többé-kevésbé érintetlenül megőrizte. Tehát Don ugyanazokon a mezőkön állva képzelheti el, mi hogyan történt, ugyanazon napszakban az év ugyanazon napján. Hozzáolvassa a tengernyi irodalmat, ami a rendelkezésére áll, beöltözteti a modelljeit korabeli egyenruhákba a saját gyűjteményéből, kitalálja a kompozíciót, vizsgálja a fényviszonyokat (hihetetlen fontos egy festménynél) és elkezdi újra rajzolni az elmúlt időt, nem is fest, hanem ablakot vág az időn keresztül. Képes hónapokig kutatni az eseményt, még azelőtt, hogy ecsetet venne a kezébe. Az egyik legnagyobb háborús relikvia gyűjteménye van az Államokba, amihez hatalmas szakkönyvtár párosul. Több a Napóleoni korszak iránt rajongó embertől hallottam már az irigy sóhajt: Bárcsak a mi korszakunkat festené és kutatná Don! Az 1812-es háborúról készült művei ízelítőt nyújtanak, milyen lenne, ha az európai napóleoni korszakban is alkotna.
Don tehetségét már Hollywood is felfedezte, a Nicole Kidman és Rene Zellweger főszereplésével készült Hideg Hegy című filmben is dolgozott. A History Channel felkérte katonai szakértőnek az 52 részes Civil War Journal sorozatához, valamint a „The American Revolution” minisorozathoz. Múzeumok és aukciós házak keresik meg eredetiség vizsgálatokhoz, az újonnan felbukkant háborús relikviáikhoz. Ha manapság valamelyik múzeum az USA-ban kiállítást tervez Troiani kedvenc témáihoz kapcsolódóan ő az első akit megkeresnek, nem csak a szaktudása miatt, hanem azért is, hogy kölcsön kérhessenek tőle tárgyakat a kiállításaikhoz. Több szakkönyvet is kiadott az amerikai egyenruhákról, ezekben az illusztrációkat a festményei és a gyűjteményéről készült fényképek adják. A képei jelentik a tökéletes inspirációt azoknak akik amerikai témákat akarnak feldolgozni a terepasztalos csatáikban.