Továbbra is célom a hazai történelmi hadijátékos élet fejlesztése, ezért igyekszem minél több magyar szerző által írt, magyar történelmi kalandregényt olvasni. Ezek a könyvek, a bennük lévő élmények segíthetnek a fiatalok érdeklődését felkelteni a saját történelmünk, hadtörténelmünk iránt. Ha ezt az érdeklődést sikerült feléleszteni, akkor kis szerencsével a játékos kedv és a történelem megélése utáni vágy tovább mozdíthatja a srácokat a történelmi hadijáték felé. A mai világban kifejezetten fontos lenne a játszva tanulás útján megszeretettni a saját kultúránkat, történelmünket a következő generációval. A Gyűrűk Ura vagy a Star Wars profi marketingjével, de alap szintű történeteivel kell megküzdenünk az ifjúság figyelméért, ebben a vetélkedésben fontos minden egyes könyv magyar történettel. A Vérszagra gyűl nem éppen gyerekeknek való, mégse bántam meg, hogy belekezdtem, mert olvasmányos, magyar és nagyszerű alap lehet egy kis asztali hadijátékhoz.

A szerző stílusa nekem tetszett, autentikus atmoszférát teremt, pedig könnyen lehetne erőltetett is a szereplők népies-régies beszédmódja, mégis hitelesnek éreztem. A regény egy sorozat első kötete, 1241-ben a Mongol invázió (tévesen tatárjárás), idején játszódik Ladánybenén. A kis falu életét fenekestül forgatja fel az invázió, magyar szereplőink mind egyszerű sorból való, ámde színes karakterek. A mongol ellenfelek igazi szuperhősök hozzájuk képest, képzett profi harcosok, a fél világot leigázó hadigépezet tagjai. A két csoport közötti konfliktus a témája a regénynek. Urbánszki nagyon naturálisan ábrázolja ezt a harcot, erőszak, szex és alkohol mind szerepelnek benne, szóval nem a 18 év alatti korosztálynak ajánlom. Viszont a nagykorúaknak akiknek tetszett a Trónok Harca tabukat döntögető stílusa, üdítő lehet a magyar történelmi kalandregényt ilyen stílusban olvasni. Többen kifogásolták, hogy a karakterek sok alkoholt isznak, tekintve az ivóvíz minőségét a középkorban ez nem annyira durva dolog, mint ahogyan az mai szemmel tűnik. Gyakran a gyerekek is sört ittak (Philipha Gregory a brit szigeteken, a XV. században játszódó regényeiben pl forró sör a reggeli). Akkoriban sokszor vizezett borral oltották a szomjukat. A bor fontos szerepet játszott, hiszen a szórakozási lehetőségek limitáltak voltak a falvakban, szóval szerintem az alkoholizálás nincs túlábrázolva, ahogyan a szexualitás sem. A legfontosabb erénye a könyvnek a témaválasztáson kívül, az hogy Urbánszki tud írni! Megvan benne az a plusz, amitől nem akartam lerakni a regényét. Érdekelt mi lesz a szereplők sorsa, és most hogy az első köteten túl vagyok kezdem is a
másodikat, sőt már szemezek a
harmadikkal.


A szerző nagyon érdekesen bánik a nézőpontokkal, modern angol számítástechnikai "Hunglish" nyelven "Zoomol". Elindítja a fejezetet egy róka vagy egy madár szemszögéből, majd ránagyít egy eseményre, hirtelen belebújva a szereplő bőrébe. Váltogatja a fókuszt, vannak fejezetek amikor belelátunk egyes szereplők gondolataiba, vágyaiba. Majd a következő 100 oldalba az adott karakter majdhogynem mellékszereplővé halványul, hogy azután megint előlépjen egy-egy cselekedettel, vagy dialógussal a fókuszba. Néha úgy éreztem magam a regény olvasása közben, mintha egy drónra szerelt filmfelvevőn keresztül mesélné el a sztorit. Ezt az érzést még az is fokozta, hogy a szereplők néha nagyon népiesen beszéltek, máskor meg nem. Ez is olyan eszköz az írónál, amivel fokozza a figyelmet, ha fontos és előre viszi a történetet, tisztul a beszéd, ha nem kimondottan fontos akkor hangulatfokozó. Érdemes még megemlítenem a regényben felbukkanó humort, kedvenc jelenetem volt amikor az após nagy élvezettel köszörüli a nyelvét a részeg vején.

Ha valaki hadijátékosként olvassa a könyveket, remek un. skirmish ütközeteket talál benne, néhány tíz fős csapatok portyáznak, lest vetnek, prédálnak vagy éppen visszavonulnak. Az akció jelenetek nagy része kevés figurával megvalósítható, a helyszín a legtöbb eseteben a lápvidék, igazi bújócska remek íjjászokkal. A mongolok és a úgy általában a lovas nomádokhoz elég sokféle figura kapható, bár gyalogos figura csak elvétve hiszen majdnem minden wargame játék a nagy csatákra fókuszál, a lovas íjászokra. Van azonban egy viszonylag új cég a Fire Forge akik gyártanak gyalogos mongolokat 28mm-es méretben, ráadásul plasztik figurákat! A Fire Forge cég a lovagrendi figuráiból vagy a plasztik Gripping Beast és Conquest figurákból lehet európai ellenfeleket készíteni hozzájuk viszonylag kedvező áron. De ahogyan az Takács Krisztián
blogjáról származó utolsó képeken látszik, a Zvezda 20mm-es figurái is szemet gyönyörködtetően színesek a korszakhoz. A tereptárgyakat a lápi küzdelmekhez főleg nád imitációk adják, és ha kellően vastag posztót rakunk az asztalra lehet egyszerűen bevizezni a terepet több folton, ha a figuránk a nedves területre mozog esélye van mozgásképtelenné válni. Az ilyen játékokban soha sem szabad fix mozgási távolságokat megadni, vagy előmérni. Mindig kockadobásokkal kell eldönteni a sebességeket, ezzel is szimbolizálva a talaj teljesen kiszámíthatatlan felületét. IV. Béla uralkodása is nagyon izgalmas szakasza a történelmünknek, a felsorolt általános európai középkori figurákkal meg is jeleníthető terepasztalokon. Tehát nem igényel speciális magyar figurákat a téma. Urbánszki László könyveivel jól rá lehet hangolódni a korszakra, hogy aztán az ember elkezdjen gyűteni és festeni.

