A sikeres Kickstarter TGW vásárlást szeretném minél jobban kiélvezni, ezért a játék küldetéseit úgy akarom lejátszani, hogy utána olvasok a csatáknak, mert ha tudom a történelmi hátteret a játék sokkal izgalmasabb. Eddig az 1916. július 1.-én elindított sommei brit támadás a hatalmas veszteségeivel, egyáltalán nem érdekelt, viszont a játékban összesen hét küldetés dolgozza fel a csata első napját, ezért már érdemes kicsit elmélyedni a történésekben. Mivel ez egy ikonikus és rendkívül tragikus csata, nagyjából a mi 2. magyar hadseregünk katasztrófájával egyező súlya van a brit köztudatban, sokan és sokat foglalkoztak vele. Ezért a könnyebbik oldaláról fogtam hozzá a dologhoz, megnéztem mit találok róla a youtube-on.
Az első videó rögtön egy kuriózum volt, amit találtam. Egy titkos egyszer használatos ostromfegyver régészeti feltárása, valamint reprodukálása. Az történt ugyanis, hogy a szokásos fúrjunk egy alagutat a másik állásai alá, töltsük meg robbanóanyaggal és a támadás kezdetén röpítsük a levegőbe receptet itt némileg átírták. Fúrtak egy alagutat a senki földje alá, de nem egészen a német állásokig, építettek bele egy óriás lángszórót, amelynek a végét a támadás előtt a földből kidugva lángba borították a németek első vonalát, ki sem tudtak bújni a védők a mély fedezékből a tűz miatt. Ezért aztán a támadó brit gyalogságnak nem volt vesztesége ezen a szakaszon, a nagy napon! A hadicsel fényesen bevált. A lángszórót megtervező utásztiszt naplója és jegyzetei alapján megkeresték a később tüzérségi találatot kapott és azóta is a föld alatt betemetve hagyott fegyvert. Valamint megépítették a működő másolatát és kipróbálták, erről szól ez a filmecske. A Time Team filmsorozatban egyébként, rengeteg más történelmi témához kapcsolódóan is végeztek ásatásokat, érdemes végigböngészni a címeket. Nekem a Royal Machine Gun Corps WW1-es kiképzőbázisának a feltárása is tetszett, mint epizód.
A következő BBC dokumentum film, nagyon igényes rengeteg színes színészekkel-hagyományőrzőkkel leforgatott jelenettel. Ez a film igyekszik bemutatni a csata folytatását is, hiszen az első nap horrorisztikus veszteségei után még közel öt hónapig dúlt a harc, és végül a németeknek legalább annyi emberébe került az offenzíva megállítása, mint a briteknek a támadás. Arról nem is beszélve, hogy a fő célt elérték a támadással, hiszen tehermentesítették a franciákat Verdunnél. A légi csata az offenzíva idején szintén brit sikert hozott, bár erre a film már nem tér ki.
A következő dokumentumfilmben egy olyan narrátor meséli el a csata történetét aki az 1982-es falklandi hadműveletekben maga is vezetett embereket csatában. Julian Thompson tábornok szerintem elég hiteles narrátor, ha arról van szó, hogy egy katona szemével kell vizsgálni valamit. Mint a 3. Tengerészgyalogos Kommandó Brigád ex-parancsnoka, elég járatos a hadviselésben. Különösen az a rész tetszett ahol, a Vickers géppuskával tüzelnek, mivel fiatal tisztként ő még kapott rá kiképzést. Profin kielemzik, hogy miért kellett az öszvér módjára megpakolt katonáknak sétálniuk az ellenfél felé, meg az sem mindegy, hogy a veszteségek és sebek orvosi adatai alapján a sérülések hetven százalékát a tüzérség okozta, nem a védők géppuskái. Illetve érdekes volt látni, hogy még ma is megvannak azok az alagutak amikkel igyekeztek a britek minden fontosabb német állást aláaknázni. Tényleg a katonák szemével mutatja be a csata vetületeit.
A következő videó az un. Háborús séták (War Walks) sorozatban jelent meg, Richard Holmes professzor járja végig a korabeli helyszíneket, erős érzelmi töltése van a filmnek szerintem. Legjobban az a jelenet adta vissza nekem a csatatér komor hangulatát, amikor egy korabeli német géppuskát állítanak fel a német állások helyén, és kamerát mögé téve végig pásztázzák vele a dombokat. A professzor egyébként komoly karriert futott be mint a tartalékos tiszt, és történész, sőt még őfelsége II. Erzsébet szárnysegédje is volt egy időben. Rengeteg könyvet írt sokféle főleg brit témában, szintén remek vezető egy ilyen virtuális sétához.
A Lövészárok detektíveket már bemutattam itt a blogon, az ötödik részben pont az egyik híres megerődített francia falu környékén ásnak, a Somme körüli harcokhoz kapcsolódóan. Mindez még nem is az összes kapcsolódó modern, igényes dokumentumfilm a témában. Éppen csak rákerestem a csatára.