Számomra is teljesen meglepő módon, rákaptam a 20mm-es skót XIV. századi sereg figuráinak a festésére. Így kezdődött a projekt. Persze ebben nagy szerepe van a Medbury figurák szépségének, meg annak, hogy Zirrian milyen lelkiismeretesen gyűjtögetett, egy egész kincsesládát vettem tőle át. Van tizenöt fém lovagom, hozzájuk fém lándzsák-pikák. Vannak gyalogos lovagok és öt sebesült is fémből. Ezeknek a fém figuráknak az öklébe lehet lyukat fúrni és ebbe variálható fegyverzetet tudok ragasztani szintén fémből. Természetesen vannak pajzsok is 3D nyomtatott és fém. Előbb azokkal a figurákkal kezdtem el foglalkozni, amik a legkisebb munkával jártak. Vagyis az íjászokkal és a különféle alabárdosok voltak az első tagjai a seregemnek. Felüdülés ez a sok szín, egy-egy kisebb csoport figurát szoktam kiválasztani, mint mondjuk egy gyalogos lovagot meg hozzá három kísérőt, ők kapnak egy egységes színkombinációt. Persze a javítgatás az hosszadalmas ennyi színnel, de végül is tetszik a végeredmény és ez motivál.
A korabeli Skócia nem volt különösebben gazdag hely, szinte minden közrendű ember vegetáriánus étrendre volt szorítva, kevés volt a búza és a hús. A hadviselés már akkor is drága sportnak számított, egy pika ára nagyjából megegyezett négy csirke értékével. Másodlagos fegyverként a legtöbb gyalogos tőrt vagy fejszét hordott, olyan eszközöket amik a hétköznapokban szerszámok, vész idején fegyverek voltak. Népszerűek voltak a különféle alabárdok is, ezek legtöbbször úgy voltak kialakítva, hogy legyen rajtuk kampó, amivel a lovast le lehetett rántani a nyeregből, aztán a földre került lovagnak tőrökkel beszúrtak a páncélja résein. A híres angol hosszú íjak első jelentősebb bevetése pont a skótok ellen történt, akik a pikás gyalogságukkal sikerrel verték vissza az angol lovagok lovas rohamait, de páncélzat híján teljesen védtelenek voltak a nyílzáporokkal szemben. Maga a hosszú íj használatban volt a skótok részéről is, de a tömeges bevetése és a hozzá kapcsolódó angol taktika csak később lesz jellemző a franciák ellen a Százéves háborúba. A gyalogos figuráim a nagy csatákhoz pikásokból, alabárdosokból és íjászokból áll. Számszeríjászokról a skót oldalról nem olvastam, azért majd egy kisebb egység a kis léptékű csatákhoz kelleni fog, de alapvetően szerintem van elég gyalogosom.
Az angolok ki tudtak állítani esetenként, 2000-nél több lovagot, a skótok nagyjából 500-at, annak nagy része sem volt nehéz lovas. Ezért majd készítek pár lovagot (de ezek nálam csereszabatos figurák, lehetnek skótok, angolok vagy akár franciák is) és vagy tíz könnyűlovast a sereghez. A sziget nemesei a háborúikban bizony, volt hogy többször is pártot cseréltek, szinte minden nemesembernek-lovagnak voltak birtokai, mind Angliában, mind Skóciában, sőt az olyan se volt ritka akinek a mai Franciaország területén is voltak várai. Normandia és Bretagne úgy viszonyult a Francia királysághoz, mint a Skótok az Angolokhoz, folyamatos volt köztük a fegyveres küzdelem. Ezen kívül még a walesi és ír területekről is toboroztak harcosokat, akik háború esetén becsatlakoztak az angol seregbe. Mindezt csak azért írom le, hogy érzékeltessem mennyire színes volt egy-egy sereg háttere. A Skótokat támogatták a Franciák, az Angolokat a walesi, ír és bretagne-i lovagok és zsoldosok erősítették. A Skótoknak nyílt csatában csak nagyon kedvező, előre kiválasztott és előkészített terepen volt esélye az Angolok ellen. Viszont ha kitértek a nagy angol sereg elől, az egy idő után felbomlott (elfogyott a pénz és az utánpótlás), és ezt követően megindult Skót részről a gerillaháború. Részemről ezek az apróbb összecsapások érdekelnek, ehhez építem a sereget, elsősorban.


Úgy döntöttem, hogy az összes gyalogos figura amit átvettem Zirriantól, kap körben egy kék alapot, és a skót seregbe kerülnek, valamint az összes könnyűlovas figura is skót lesz, és pár lovag is melléjük, ha ez mind elkészült. Utána kezdek majd el osztani és szorozni, hogy mivel kell kiegészíteni a sereget. Illetve természetesen jó lenne idővel egy angol sereg is, ez utóbbihoz a figurák még csak most vannak megjelenőben, mint korai figurák a Százéves háborúhoz.