Nagyon nagy fába vágom most bele a fejszémet, mert megpróbálok egy hadijátékos toborzó cikksorozatot indítani, úgy ahogyan szerintem ma a legegyszerűbb elkezdeni a hobbinkat. Indulásnak egy Memoir 44 alapdoboz beszerzésével, majd ennek fejlesztésével, hogy abból ki lehessen kacsintani az asztali hadijátékok felé is. Ötletekkel akarom megtámogatni ezt a játékot, hogy viszonylag kevés anyagi ráfordítással lehessen játékosokat toborozni a történelmi stratégiai játékokhoz. (képek a netről)
Az első lépés a filmek összegyűjtése, mert ezzel tudjuk megragadni a leendő játékosok fantáziáját, elég ha a Star Wars-ra gondolunk, a Halál 50 órája, a Kelly hősei, a Leghosszabb nap, A híd túl messze van, a Ryan közlegény megmentése vagy az Elitalakulat, mind ikonikus és meghatározó filmélmények. A filmek után jönnek a könyvek ezekből is van jó pár, köztük színvonalas magyarra fordított olvasmányos szakirodalom is akad szép számmal. A filmélményekre építve, lehet felkelteni az érdeklődést, az angliai wargame bemutatókon a látogatókkal beszélgetve, tapasztalataim szerint azok a játékaink voltak a legnépszerűbbek, amik egy-egy filmhez kötődtek. A vizuális élmény bizonyult mindig a legerősebbnek, mindegy volt, hogy zuluk vagy ejtőernyősök a téma, a lényeg a jó film alap. A fantasy és sci-fi játékosok is ezekre tudnak igazán erősen építeni, a történelmi játékokhoz való toborzáshoz is be kell vetni ezt az eszközt. A másik fontos forrás a számítógépes játékok világa, itt is rengeteg népszerű szoftver van, amire hivatkozhatunk. Az ezekből nyert élmények is segítik a dolgunkat. A mai 30-as korosztály férfitagjainak miután megmutatom a Memoir 44 játékot, több mint a fele a Panzer General szoftverhez hasonlítja. Ezeknek az embereknek már van egy alap érdeklődése a korszak felé, illetve játékos tapasztalata is, a legjobb jelöltek Memoir 44 játékosnak. Én a D-napi partraszállást fogom használni a bemutatókon, a terep előre nyomtatva adott, ha festett figurákkal felrakom jól mutat majd, a mérete is impozáns. Mindenki hallott már az eseményről, sokan a filmet is látták hozzá, aki ki akarja próbálni annak ott az online Memoir 44 meg a társasjáték alapdoboza, tehát van valami kézzel fogható amivel elindulhatnak a kezdők, akár már aznap este is a bemutató után. Fontos, hogy ne sikkadjon el az élmény.
A korszaknak láthatóan a lehető legjobb az ellátottsága háttéranyaggal, még Magyarországon is. A Memoir 44 alapdoboz 20mm-es figurákat használ, a mára már a játék logójává avanzsált amerikai gyalogos figurából kapunk például 42 darabot, ez bőven elég akár két Bolt Action szakaszhoz is, bár kell hozzá némi fejlesztés. A német figurák mind géppisztollyal vannak felszerelve ez a tény csökkentik a használhatóságukat más wargamekhez, de azért ezek közül is tudunk felhasználni párat. Részemről alapvetően a The Plastic Soldier Company vagy a Valiant cég dobozait ajánlom a figurák fejlesztéséhez, az utóbbi mondjuk csak saját termékeivel kompatibilis, de ha valaki megmarad ennél a hadszíntérnél, akkor rengeteg különféle sereget lehet építeni a cég meglévő kínálatából is. Ráadásul a Valiant figurák anyagukban is megfelelő színűek, az amerikaiak halvány olívazöldek, a németek szürkék, festeni se kell őket. Illetve a másik pofonegyszerű megoldás, ha csak a talpakat festi le valaki, a németeket szürkére, az amerikaiakat zöldre. A páncélosok és járművek terén megelégedünk a játék kínálta lehetőségekkel, kezdőként nem érdemes rájuk sok időt és pénzt pazarolni, de ha az általam felvázolt ütem szerint fejleszti a gyűjteményét valaki, akkor mire már tankokat akarna vásárolni rengeteg játékélményt gyűjtött magának, ezért el fogja tudni dönteni, hogy akar-e tovább fejlődni ezen az úton, vagy sem.
Mi a helyes sorrend tehát? Elsőre meg kell nézni azokat a filmeket a listáról amiket még nem láttunk, ha régen láttuk egyiket-másikat, akkor nézzük meg újra. Majd olvassuk el az ismertetőket a játékról, itt, meg itt. A két webshopban jócskán vannak vélemények is a termékről, ha úgy gondoljuk belevágunk irány a kiadó cég online felülete, ahol ugyan angol nyelven de jól érthetően egy videóban megmutatják a játék alapjait. A www.memoir44.hu oldalon szintén rengeteg hasznos infót kapunk, ráadásul letölthetjük a magyar nyelvű játékszabályt és a kártyák fordítását is. A kiadó saját honlapján van letölthető szabály öt nyelven. Ha ezen mind túl vagyunk a játékot online díjmentesen kipróbálhatjuk. Ezek után érdemes dönteni a beszerzésről, így tutira megyünk mindent tudunk a játékról és ki is próbáltuk. Az alapdoboz később többféle irányban fejleszthető, bővíthető. Ha van még valaki a közelben akinek megvan a játék, akkor a két alapjátékkal akár négyen is lehet játszani. A kezdő dobozban kapott két hadsereg mellé vásárolhatunk újabb seregeket, szovjet, brit vagy éppen japán seregünk is lehet.
Amennyiben megvettük a játékot, játsszuk le az összes küldetést oda-vissza (vagyis mindkét oldalról), ha már meguntunk és volna egy csomó házi szabály ötletünk, akkor már érdemes elgondolkodni a további fejlesztéseken, nem mellesleg ha ide eljutunk akkor az már biztos, hogy ez a hobbi nekünk való. A következő kérdés ha az alapdoboz kínálta lehetőségeket kimerítettük, hogy hogyan tovább? Asztali wargame felé húz inkább a szívünk, tehát centivel akarjuk a távolságokat mérni, és minél valóság hűbb tereptárgyakat akarunk készíteni, vagy megfelel nekünk a kartonpapír terep a hexekkel, csak többféle küldetést akarunk. Esetleg a terep jó nekünk, csak más szabályok szerint játszanánk és szebb festett figurákkal. Egyáltalán melyik szinten akarunk hadvezérek lenni, raj-szakasz parancsnokok akarunk-e lenni, vagy inkább zászlóalj és ezred szintű csatákat akarunk vívni? A téma rengeteg megoldást kínál. De erről majd a következő cikkben.