Ihletet kaptam Górugrány kolléga projekt soroló posztjából, ezért én is elkezdem összefésülni a seregeimet, mint önálló projekteket. Ez egyfajta terápiás önvizsgálat is lesz, hogy elrettentsem magam a további költekezésektől és új projektektől. A dolog sikerével kapcsolatban komoly kétségeim vannak, de egy próbát megér. Szóval az első projekt a sorban egy nagyon friss téma nekem, a hidegháborús Német Bundeswehr amit egyfajta „mi lett volna ha” stílusban, alternatív történelmi játékként lehet játszani.
Ha valami nem volt benne a 2019-es terveimbe, akkor az az alternatív háború lejátszása az 1980-as években, 20 mm-es seregekkel. Aztán ahogy az angolok erre mondani szokták: jött a bogár (bug) és megcsípett (bite). Ráadásul olyan helyen csípett meg ahol érzékeny, mert annak idején hetekig játszottam a Fulda Gap 1985 című John Tiller féle PC-s, hexes játékkal. Ebben a játékban egy fiktív szovjet invázió a téma Európában. A hadjáratban három valós órát jelképező körökkel játszunk, 1 mérföldet jelképező hexeken, zászlóalj-század szinten. Éjjel-nappal dúl a háború a programban, a Varsói Szerződés harckocsi hordáit vezetve támadunk, vagy ellenük védekezünk. Részemről ellenük védekeztem inkább, mert egyesével kellett irányítani a zászlóaljakat, és a NATO-nak sokkal kevesebb egysége volt. A Tom Clancy féle Vörös Vihar című könyv is nagy kedvencem volt anno, többször is olvastam. Ugyancsak remek Clancy társszerzőjének Larry Bond-nak a Vörös főnix című könyve, de az Koreában játszódik, ennek is van szimulációs párja amivel szintén eljátszogattam annak idején Korea '85 címmel. Megvolt tehát alapja nálam ennek a korszaknak, de nem terveztem igazán az asztali hadijátékos megvalósítását, főleg nem 20 mm-ben.
Idén tavasszal aztán harmadmagammal ellátogattunk Munsterbe a Panzermuseumba, majd még azon a héten Lipcsébe a Bundeswher múzeumba, ahol az összes német harcjárművet megnézhettem élőben, amit 1945 után gyártottak. Itt csípett belém az a fránya „bogár”, többször is! (A képeket mellékelem). Egy hónappal később leadtunk egy közös rendelést 1:72-es die-cast járművekre, ekkor Ambasa egy egész hadseregre való szovjet haditechnikát vett, s mivel a csomag hozzám jött először, volt alkalmam megnézni minden darabot. Ezekkel a modellekkel Ambasánál így már készül egy potenciális Varsói szerződéses ellenfél, ez megint felért egy „csípéssel”. Még ennél a pontnál is ellenálltam a késztetésnek, de Royo felajánlásának hála, kaptam egy Abrams meg két Bradley modellt készen, valamint egy doboz Revell amerikai gyalogost. Innentől már elkezdtem gondolkodni a témáról, komolyabban. Egy hónappal később pedig egy web áruházban, belefutottam egy nagy csokor die-cast német harcjárműbe 3.99 EUR/darab árért! Na itt feladtam és berendeltem egy adagot, sajnos mire a csomag megérkezett, kiderült, hogy nem mindegyik volt valóban készleten. De még így is van egy ütőképes mag, ami köré fel lehet építeni egy sereget.
Mivel a projekt nem sürgős, így tovább fogok vadászni az 1:72-es die-cast járművekre, mert a Revell vonatkozó készletei irreálisan drágák, van olyan makett járművük, aminek az árából 2-3 die-cast is kijön, és ezeket már csatára készen veszem. Persze lesz olyan, amit egyszerűen nem fogok tudni megoldani másképpen, de ezeket hagyom a végére. Ha már játszottunk hat-hét játékot és úgy érzem tetszik az egész, akkor beruházok majd rájuk. A figurákat az Elhiem-től tervezem megrendelni, így a viszonylag olcsó járműveken megtakarított pénzből kijönnek a drágább fém figurák.
Valószínűleg ez is egyfajta házi tuning Bolt Action játék lesz a végén, erős merítéssel a Team Yankee-ből, illetve a Tanks modern verziója is felkeltette az érdeklődésem, de ez még messze van. Szokás szerint korszakot játszom, nem szabályt. Szóval, ha már lesz seregem, akkor kitalálom mi alapján fogunk játszani, még egyfajta Memoir 44 is elképzelhető, hexek nélkül. A projektet egyenlőre ezek a járművek jelentik, de úton van egy Leopard 2 illetve két Leopard 1-es is.