A közelmúltban készítettem egy teljes Sztálingrád-terepet, mely nyomokban tartalmazott ugyan gyárépületekre hajazó, romos építményeket, de amire egyértelműen rá lehetett volna fogni, hogy egy gyár részlete, olyan eddig még nem volt. A klasszikus Elevátorházat és a Traktorgyár ikonikus bejáratát pedig nem akartam lemásolni, mivel ezek csak és kizárólag Sztálingrádhoz használhatók. Ahogy régebben az egyik cikkemben utaltam is rá, az általános téglaépületek bármely európai városi játék során felhasználhatók, hisz a romos téglafal-tereptárgyak ép állapotukban bármilyen korábbi funkciót betölthettek. Most viszont olyan kiegészítőket is készítettem, amik egyértelműen gyárjellegre utalnak, - a tartályoktól kezdve a csővezetékeken át, a klasszikus "old factory" kinézetű épületegyüttesekig, - de nem lehet csak és kizárólag egy történelmi helyszínre beazonosítani. A gyárépület és a kémény mellett mintegy mellékesen készült bejárati porta, kerékpártároló, raktár, üzemanyag tároló is, mivel ezen építmények minden gyárban megtalálhatók voltak.
Hogy a gyáron belül mely kiegészítő pontosan milyen funkciót tölt be a valóságban, honnan-hová vezetnek a csövek és miért úgy, bevallom, fogalmam sincs, a neten fellehető képek alapján állítottam össze a komplexumot, de azért a fantáziának is engedtem egy kicsit; hátha egyszer még 40K-zni is fogok?...ez csak vicc volt! (sic)
Nos, a gyárépület részei és a kerítések a régi, jól bevált 10mm-es szivacskartonból készültek. A fekete-fehéren A4-es etikett címkére nyomtatott, majd terrakotta színnel átfestett téglaimitáció némi koszolás után véleményem szerint tökéletesen visszaadja a téglafal-hatást. A saccolt méretekre kivágott szivacskarton-elemeket ezért teljesen beburkoltam vele. Még a Sztálingrád projekt időszakában a téglafal-alaphoz a netről szabad felhasználású képet kerestem, melynek megfelelő részletét kivágva Paint-el szerkesztettem körülbelül A4-es méretben a megfelelő kinézetűre, (több részletet egymásra másolva és úgy illesztve, hogy a téglasorok passzoljanak egymáshoz.) majd a kapott képet egyszerű, ingyenesen letölthető képszerkesztővel alakítottam megfelelő méretűre. Több próbanyomtatás - és 1:72 méretarányú figura melléállítása - után mentettem a kész képet, így a most készült gyárhoz már rendelkezésemre állt álló vagy akár fekvő alakzatban is a nyomtatható téglafal.
A klasszikus gyárablakok íves kereteit szintén a szerkesztett, nyomtatott, majd festett söralátét-kartonból vágtam ki, és fémhálót daraboltam fel a rácsos szerkezetű ablakokhoz. A fémszálak a két karton közötti szivacsba szépen beszúródtak, fixen álltak, de azért még folyékony pillanatragasztóval is megerősítettem. Átlátszó spirálfedőlap-darabkákat ragasztottam a rácsokra, melyeket a ragasztó kellőképpen elhomályosított, így tökéletes "törött és piszkos üveges" hatást adnak a gyárablakok. Az ajtók szintén a bevált, két oldalra nyomtatott kartonból készültek, és vékony műanyag bevonatú drótból készült zsanérokkal felfüggesztve nyithatóak-csukhatóak, ahogy a játékos majd kívánja.
Az üzemanyagtartályok energiaitalos dobozból készültek, végeiken bútorlábakra ragasztható, csúszásgátló domborműanyaggal. A bordákat papírkartonból ragaszottam rájuk, majd lefújtam az egészet vörös festékkel. A létra légycsapóból lett kivágva.
A csővezetékek műanyag szívószálakból vannak, 2mm széles, vastagon egymásra tekert etikett címke csíkokkal. Metálantracit festékkel lefújtam, és rozsdafoltokkal tarkítva koszoltam. Ragasztva nincsenek, kisebb-nagyobb különböző alakú darabokból állnak, és közbetéttel összeillesztve szabadon variálhatók, tetszés szerint felhelyezhetők, a légycsapó-szárakból készült állványok segítségével.
A nagynyomású tartályokhoz, bojlerekhez vitaminos dobozokat használtam, tetejükön egy-egy fehérre fújt, félbevágott műanyag karácsonyfadísszel. A merevítés légycsapó szár. Egy régi kukoricakonzerves dobozt is találtam, ami szintén egyfajta tartályként "végezte" a terepasztalomon.
A lépcsők, rámpák, belső aljzatok parafalapok egymásra ragasztásával készült, oldalukra körben nyomtatott téglafal-csíkokat ragasztottam.
Végezetül készítettem pár képet más elrendezésben is, az alapkonstrukciótól eltérően. Mint minden tereptárgyam, így ez is moduláris részekből áll. így tetszés szerint variálhatók az egyes elemek, ahogy a játék, vagy a többi fix tereptárgy helyigénye, elrendezése megkívánja.
Köszönöm a figyelmet!