Majdnem egy teljes év kihagyás után sikerült újra megszervezni a rendezvényünket Székesfehérváron a Magyar Nemzeti Levéltár Fejér Megyei Levéltárában. Igazán pompás visszatérés volt, 29 játékos vett részt a eseményen, nyolc asztalon zajlottak a csaták. Nagyszerű napunk volt a színvonalas modernizált épületben. A helyi barátainknak csak gratulálni tudok, igazán kitettek magukért a szervezés terén, remek plakát, szuper helyszín, rendkívül jól felszerelt és hangulatos hagyományőrző bemutató, együtt tették feledhetetlenné ezt a napot, mindannyiunk számára. A városi televízió is beszámolt rólunk egy riportban, újság interjú is készült, úgy érzem maximálisan kihasználtuk a lehetőségeket. Ezúton is köszönjük mindenkinek aki bármivel is hozzájárult a rendezvény sikeréhez, különösen a levéltár dolgozóinak akik házigazdáink voltak ezen a napos szombaton.
A 2020-as év projektjét a #feherhegy400-at, sajnos a vírus miatt nem tudtuk tavaly kibontakoztatni, ezen a rendezvényen azonban már két asztalon is olyan seregeket láthattunk, amelyek a projekt hatására készültek el. Hogy minél szebb keretet adjunk ennek az első "pike and shot" (pika és muskéta) bemutatkozásnak, István barátunk felkérte a helyi I. András lovagrend nagymesterét Bencze Tamás urat, aki volt olyan kedves és egy egész fegyver-arzenált hozott nekünk, amivel a korszak hadviselését mutatta be.
Igazán színvonalas fogadtatásban volt tehát része a látogatóinknak már a kapuban, a fegyverzet bemutató után az első asztalon rögtön a Breitenfeld mellett 1631-ben megvívott csata felelevenítésével kezdték az ismerkedést az asztali hadijátékokkal. Ambasa, Bogesz, Péter, Szabolcs és Szaka, mind festettek 28mm-es figurákat a csatára, amit a Warhammer Ancient Battles és az English Civil War kiegészítő szabályai alapján játszottak le. A valódi történelmi csatáról Ambasa előre megírta az ismertetőjét a Karosszék tábornok blogon itt és itt, az asztalon pedig négy, a projekt hatására készült sereg vonult fel. Szerintem jól sikerült az első bemutatkozása a korszaknak és nagyszerűen elő volt készítve a terepasztalos ütközet.
A következő asztalon Petyó és Miklós hadai csaptak össze akik egy 1601-es helyi ütközetet dolgoztak fel a Sárréti csatát. Nagyon szépen festett keresztény németajkú birodalmi és magyar hajdú egységek ütköztek meg egy pompás ottomán török sereggel, szintén 28mm-es méretben a Pike and Shoot szabálykönyv alapján. A szőnyeg alapra felrakott ütközet, a Royo barátunk által készített dombon álló ütegállás és a két sereg fényképei a külföldi fórumokban is nagy sikert arattak, igazán szép lett az asztal, és még a helyi történelemhez is kapcsolódott. Miklós a blogján angolul is beszámolt a csatáról. Itt is csak azt tudom mondani, a lehető legprofibban lett prezentálva minden.
A következő helyi témával Péter barátunk készült, aki az 1848. szeptemberi Pákozdi csatát játszotta újra 15mm-es figurákkal. A kisebb méretű figurákból álló, de népesebb seregek igazán jól mutatták be ezt a híres és fontos csatát, melyet saját házi szabályukkal vívtak. Péter gyűjteménye már több ezer figurára rúg, szerintem már gond nélkül tudja újrajátszani a Szabadságharc összes csatáját.
Meeri barátunk egy 28mm-es normann sereggel ütközött meg Ottóval aki 28mm-es vikingjeivel állta a sarat, figurái között olyan neves harcosokkal mint a Viking televíziós sorozatból megismert Lagertha. A játék a Saga rendszere alapján zajlott, kettejük küzdelme már évek óta zajlik a különböző Historikumok alkalmával.
I. Gábor, András, Szilveszter és Gábor fia Gábor egy 20mm-es téli csatában mérték össze erejüket, valamikor 1945 elején az amerikai és a német csapatok csaptak össze a Rapid Fire szabályai szerint.
Sz. Gábor és "KGB" a Clash of Spear szabályok szerint tartott bemutatót, amelyet sok látogató kipróbált. A 28mm-es numidiaiak a rómaiak elleni összecsapás, szemmel láthatóan nagy népszerűségnek örvendett, KGB-re bármelyik toborzótiszt büszke lett volna olyan show-t tartott a játékosoknak.
Volt egy asztalunk amelyen a Blood Red Skies repülős és a World of Tanks játék osztozott, ezeket sajnos már nem volt nagyon energiám figyelemmel kísérni, Gróf úr és Báró úr hozta a repülőket, köztük egy nagyon szép téli Ju-52 szállítórepülőgépet, a harckocsi csatát pedig Belián rakta fel, aki most vett részt a rendezvényen először, és máris tartott szabálybemutatót!
Végül a saját terepasztalom egy 28mm-es Bolt Action szabályok alapján lejátszott Nagy Háborús küldetés volt, erről írtam is egy cikket, amiben részleteiben kifejtettem ezt a rajtaütést és annak történelmi előzményeit. Három reményteli "újoncom" volt az asztalnál, ami már csak azért is humoros volt, mert mindhárman aktív tisztek a Honvédségnél, Istvánnal kiegészülve ketten-ketten irányították a monarchiás és az orosz csapatokat. Késhegyig menő ádáz küzdelemben végül a Monarchia erői győztek. A küldetést eddig kétszer játszottuk le egyszer a Hansági Múzeum Hadijátékos Klub-ban, egyszer pedig most.
Ha valakit kifelejtettem a felsorolásból attól elnézést kérek, nagyon lefoglalt a játékvezetés, nem nagyon maradt kapacitásom másra. Amennyire láttam, most is remekül működött a játékosok önszerveződése, voltak látogatóink is szép számmal, pezsgett az élet, megérte eljönni.