Norman Lewis 1944-ben érkezett meg a háború tépázta Nápolyba. Az éhező lakosság addigra már elfogyasztotta az összes halat a város trópusi akváriumaiból, pitypangból főztek levest, és sok háziasszony már egy konzervért cserébe is igazán személyes szolgálatokat vállalt a katonáknak. Mondanunk sem kell, a várost elsősorban a fekete piac uralta, nem a Szövetséges parancsnokságok. A később világutazó-íróként elhíresült szerzőt, az elején szó szerint orrba vágta a brutális valóság. Lewis élete folyamán, több mint tíz könyvet írt utazásairól, többek között a Maffiáról, (magyarul is kiadták) Vietnámról és Burmáról is. 1944-ben azonban még csak a brit hadsereg fiatal őrmestere volt, akit az arab és az olasz nyelvtudása miatt a brit katonai elhárításhoz osztottak be. A szerző már 1942-től részt vett a háborúban. Mivel az amerikai hadosztályoknak kezdetben nem volt katonai elhárító alegysége, a brit Lewist társaival áthelyezték a U.S. Army kötelékébe, így végül az 5. amerikai hadosztály részeként szállt partra 1943-ban Szicíliában. Norman saját bevallása szerint, ha újra születhetne csakis Olaszországban tenné meg, sőt a későbbi felesége is egy szicíliai nő lett. 1968-ban indult el a nemzetközileg is elismert újságíró karrierje, amikor cikkével felhívta a figyelmet a Brazíliai őslakos indiánok ellen zajló népirtásra. Mindezt csak azért tartom fontosnak kiemelni, mert Norman Lewis könyve egy olyan szociálisan érzékeny, az olaszokat szerető, walesi ember brutálisan őszinte naplója, amilyennel csak ritkán szembesülhet a nagyközönség.
Bár a háború alatti történéseket mesél el, amit katonaként élt át 1943-44-ben Olaszországban. A szerző csak egyszer használt lőfegyvert éles helyzetben. Akkor is fosztogató katonaszökevények és banditák, nem a németek ellen. Mégis valahogy sikerült neki, rendkívüli valós képet festeni a háborúról. A főszereplő ebben a könyvben tulajdonképpen maga Nápoly, a város egyfajta háztömbökből álló falurendszer volt akkoriban, minden tömb egy külön közösség. Közel ezer nemesi család élt a városban, akiből jó ha tíznek volt pénze. Hemzsegett a rengeteg munkanélküli Dottore (orvos vagy ügyvéd) akiknek nem jutott hivatal, és persze ott volt a besúgók hada, akik mind ételt reméltek az információikért cserébe. A képhez még hozzátartozik, hogy Norman egysége sértetlenül megszerezte, mind a fasiszta olasz rendőrség, mind a német konzulátuson működő Abwher teljes kartotékrendszerét, benne a nápolyiak minden mocskos kis titkával. Tehát a Szövetségesek jól tudták ki-kinek a volt a szeretője, ki volt fasiszta párttag. Vagy éppen ki-kinek szállított információkat a fasizmusban, majd később 1943-ban a német megszállás idején ki dolgozott a náciknak. Ezek közül az olaszok közül, szinte mind habozás nélkül elsők között jelentkezett besúgónak, amint Norman Lewis berendezte az irodáját. Bizonyos emberi gyarlóságok, úgy látszik soha sem változnak.
Ez a 268 oldalas könyv egy igazi hullámvasút, ebben aztán van tragédia és komédia, háború és hátország, olaszok, britek, kanadaiak, amerikaiak meg francia gyarmati csapatok, de még az újjászervezett maffia is felbukkan a napló lapjain. Karakterek kavalkádja: korrupt brit és amerikai tisztek (az Itáliába érkező utánpótlás 30% eltűnt a fekete piacon), feketéző patikusok (akik buzgón áztatják le az angol nyelvű címkéket a lopott penicillines ládákról és ragasztják át olaszra), besúgók, katonaszeretők és katonák. Elsősorban mégis, a rengeteg túlélni próbáló nápolyiról szól a történet, akik a kitörő Vezúv és az időzített német bombáktól összeomló épületek árnyékában is töretlenül élték mindennapjaikat, fittyet hányva a veszélyre. Ami nekem nagyon tetszett, az a visszafogott egyáltalán nem ítélkező hangnem, amiben az egész naplót megírta Lewis. Ez többek között azért van így, mert végül a könyv 1978-ban jelent meg, jóval a háború után. Akkor szerkesztette kiadásra a naplóját, amikor már kellően letisztultak benne az élmények. Csak ajánlani tudom ezt a kötetet. A nagyszerűségét az is bizonyítja, hogy később inspirálta egy regény megjelenését, sőt egy olasz dokumentum film megszületését is. Norman könyvén alapul ugyanis Antony Capella romantikus regénye a Vendéglő a Vezúvnál, és a Naple 44 film narratívája is. Akit érdekel Norman Lewis személye, annak ajánlom a beágyazott dokumentumfilmet angolul, 1986-ból amikor a szerző újra felkereste Nápolyt.