Ahogy az angolszászok mondják: Deal of the week, a hét legjobb ajánlata, ez az ebook bizony az volt. Egy újabb ötszáz forintos Kindle letöltés a nyári akcióban. Szerencsére az Amazonon csak akkor fogynak jól a könyvek, ha megfelelő mennyiségű értékelést kapnak az olvasóktól. Ezért azt vettem észre, ha az első hat hónapban, egy évben nem megy egy könyv, akkor berakják valami nevetségesen olcsó ajánlatban. Ennek rendszerint a hozzám hasonló Geek (kocka, könyvmoly stb.) Kindle tulajok nem bírnak ellenállni, megveszik, és el is olvassák a könyveket, és ha már itt tartunk meg is írják róla a véleményüket. Ezzel megkapja a kötet a kellő lökést, vagy éppen a végzetes lehúzást az olvasóktól. Egy ilyen akció keretében gyűjtöttem be ezt a könyvet is, nagyon jó vásár volt. A szerző nem kevesebbet tűzött ki céljául. mint azt, hogy a félsziget teljes hadtörténetét leírja 1941 és 44 között. A keleti harcok ezen része el van hanyagolva, én is csak akkor döbbentem rá micsoda változatos küzdelem zajlott ezen a vidéken amikor elolvastam, ezt a könyvet: Command Magazine: Hitler Hadserege.
Where the Iron Crosses Grow: The Crimea 1941-44
2015.11.14. 08:41 janos900
Mivel tudtam, hogy a Krím hadtörténete megér egy misét, nem is haboztam megvenni az ebook-ot, arra azonban nem számítottam, hogy a szerző mintegy keretbe foglalja majd a második világháborús eseményeket és ezért szépen felvezeti a félsziget történetét, hiszen volt itt mindenféle populáció görög és német telepesek, tatárok, törökök és orosz hódítók. Arról már nem is beszélve, hogy a huszadik században öt nagy hadjárat zajlott itt, a területen harcoltak görögök, oroszok, ukránok, németek, franciák (gyarmatiak és idegen légiósok is) és britek, meg persze vörösök és fehérek. Az orosz polgárháború idején a fehérek utolsó erődje volt itt vereségük után nagy tengeri evakuálással 200000-en menekültek el, a vörösök pedig évekig tartó tömeges megtorlásokkal változtatták meg a maradék népesség szerkezetét. Ennek kezdeti szakaszában tevékenykedett Kun Béla is. A szerző azonban számomra meglepő módon nem csak az előzményeket írja le a könyvben hanem a 2014-es eseményeket is külön zárófejezetben tárgyalja. Robert Forczyk az Osprey kiadó egyik húzó neve, a Washington DC-ben élő nyugalmazott páncélos és felderítő-elemző alezredes, főleg szovjet-orosz témákra specializálta magát. A Campaign sorozatból tíz kötetben működött közre, többek között a Szevasztopol ostromáról és a Kaukázusi harcokról szólóban is, de jelent meg kötete a Japán-Orosz háború flottáiról és az 1914-es orosz-német gyalogságról is.
A könyv rendkívül részletes és akkurátus, bár egy kicsit száraz, viszont remek alap lehet egy pár wargame küldetéshez, mert a felek a fegyverek és egységek olyan kavalkádját vonultatták itt fel, hogy az elképesztő. Páncélvonatok, csatahajók, óriás lövegek, matrózok és katonák, németek, románok és szlovákok a szovjetek ellen, akiknek a soraiban, tatár, kirgiz grúz és örmény egységek is harcoltak. Lovashadosztályok és tengerész alakulatok, kiegészülve a partvédő ütegek kézifegyvert ragadott személyzetével csapott itt össze hajóágyúk fedezetével a Heer rohamutászaival és tankjaival. Többek közt abban a völgyben ahol kevesebb mint száz évvel azelőtt Lord Raglan hatszáz könnyűlovasa rohamozta az orosz ágyukat. Szovjet partraszállások és hajókonvojok amelyeket éjszakánként német R és S hajók támadtak. Német légihíd (Me-363 óriásgépekkel), német és olasz kereskedelmi hajók amelyek a törökök tudtával a Boszporuszon áthajózva beosontak a Fekete-tengerre, majd Odesszából konvojokban szállították az utánpótlást a védekező-ostromlott német-román-szlovák csapatoknak. Olvasás közben néha megálltam, egy-egy bekezdést újrakezdtem mert emésztenem kellett a tömény információkat. Legalább akkora csata volt ez mint Sztálingrád, csak nem a főirányba esett, ezért nem foglalkoztak vele sokat. Ráadásul pont ez adja meg a harc karakterét, nem itt volt a súlypont, ritkán jutott valamelyik fél kellő fölényhez, rengeteg anyagcsata zajlott itt. A németek 41-42-ben elfoglalták a félszigetet, a Vörös Hadsereg 43-44-ben visszafoglalta, ez utóbbi legalább annyira érdekfeszítő mint a 41-42-es ostrom. A Luftwaffe profi vadászai tízszeres túlerővel szemben is helytálltak a II.JG-52 pilótái közül tizenegy olyan ász volt akik negyvennél is több légi győzelemmel rendelkeztek. Robert Forczyk erőssége a részletes történet mesélés mellett, hogy a fontosabb tisztek, elő és utóéletére is kitér, hiszen több életrajzot is írt már:
Az Amazonon huszonkét embertől kapott négy és fél csillagos értékelés, teljesen tükrözi az én véleményemet, korrekt könyvet kaptam a pénzemért, ezért meg is vettem a szerző másik jelenleg megakciózott kötetét:
Szólj hozzá!
Címkék: könyvajánló második világháború
A bejegyzés trackback címe:
https://hadijatekos.blog.hu/api/trackback/id/tr968076192
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Nincsenek hozzászólások.