2013-ban döntöttem el, hogy az 1941-45 közötti időszakot elsősorban 20mm-es vagy 1:72-es méretarányban fogom feldolgozni, valamint azt, hogy a keleti front lesz a fő témám, azon belül is a magyar vonatkozású események. Alapvetően a szakasz szintű összecsapások érdekeltek, ezért a Bolt Action rendszerben találtam meg a fő keretet a játékaimhoz.
Ez így 10 év távlatából remek döntésnek bizonyult, mert a Magyar Királyi Honvédség ezekben a játékokban egy jól játszható, a valós történelmi viszonyoknál jóval erősebb frakció, amit egyre jobban támogat a nemzetközi játékos közösség. A sok hazai gyártású jármű, a három színű festés és az egyenruha, a németekétől teljesen eltérő színvilága, egy jó vizualitást ad a szabályok mellé. A figurák is nagyon jól sikerültek, amiket eddig a Warlord Games kiadott. A játékosok vásárló erejének eredményeként, egy egyre növekvő figura és jármű kínálat épült ki az 1:56-os méretarányban (28mm wargame zsargonban). Érdekes olvasni, hogy Ausztráliában népszerű a magyar sereg a versenyeken, és Fortress Budapest kiadványt is Európán kívüli szerző jegyzi. Ezt trendet erősítette, hogy három un. hadjáratokra (campaign) fókuszáló kötet is kijött, amiben vannak direkt magyar vonatkozású küldetések és sereglisták. A Fortress Budapest egyébként szerintem szenzációs jól sikerült. Szóval az elmúlt tíz évben a kis elfeledett, angolul szinte nem létező hadijátékos téma, mostanra szépen kivirágzott és elterjedt az angolszász hobbi művelői között.
A hazai történelmi érdeklődés is megnőtt a téma iránt, Dr. Számvéber Norbert vonatkozó könyvei bővített második kiadásokban jelennek meg, sőt újra nyomják őket! Ungváry Krisztián munkássága is rendkívül népszerű és parázs vitákat generál, ami szerintem remek dolog, mert a viták sok értékes gondolatot tudnak szülni. Ugyancsak bővült a Magyar Királyi Honvédség szakirodalma Mujzer Péter könyvei kapcsán, mindhárom történész-írónak vannak kiadva angolul kötetei. Hingyi László egy életen át gyűjtötte az adatokat Budapest ostromáról, mostanra három kötetbe szerkesztve itt állnak a polcomon, sőt 2024-re egy egész történész csapat gyűjtésének gyümölcsét várjuk a kiadatlan polgári visszaemlékezésekből és naplókból két kötetben. Ide kapcsolódik még az a tény, hogy egyre több honvéd visszaemlékezés lát napvilágot, ami nekem külön kedvenc műfajom. Ez a folyamat szerintem még csak most kezd igazán beindulni, mert az első világháború 100 éves évfordulójára is rengeteg napló került elő, pedig ott volt egy húsz éves periódus amikor szabadon lehetett publikálni, 1945-ig. Viszont a második világháborús memoárokra 1989-ig kellett várni. Szóval szerintem még bőven lapulnak naplók az országban, felfedezésre várva.
Közben a Brexit ugyan negatívan befolyásolta a beszerzéseimet, de ez eltörpül amellett, hogy mennyi hobbitárssal tudtam és tudok is együttműködni a téma kapcsán. Azon felül, hogy mindenkivel akit most felsorolok játszottunk már csatákat a korszakot feldolgozva, külön említést érdemelnek az egyéb területek ahol összedolgozunk. Kezdjük Jentz barátommal aki társszerzőm is itt a blogon, van 20mm-ben magyar serege, megépített egy remek terepasztalnyi épületből álló készletet amivel a Budapesti ostrom epizódjait lehet újra játszani, ugyancsak neki köszönhetjük a szalmatetős magyar falu terepünket, meg rengeteg univerzálisan használható tereptárgyat. István barátom szintén publikált már a blogon, ő mint a korszak hagyományőrzője segít a tanulásban, felépítette a saját 28mm-es magyar seregét, illetve a modern lézervágó technológiát felhasználva ő is rengeteg tereptárgyat szerkesztett és gyártott le nekünk, köztük erdélyi és budapesti épületeket. Zirrian barátom a 3D nyomtatás, járművek festése és a Die-cast járművek beszerzése területén adott már eddig is felbecsülhetetlen értékű támogatást, a csereüzleteinkről már nem is beszélve. Vele sokszor cserélgetjük a megunt projektjeinket, és messze nem csak ebben az egy korszakban közös az érdeklődésünk. Bogesz barátom a magyar gyártású járműveket szerkeszti 3D nyomtatásra, könyv és figura ajánlókat írt a témában, szintén van 20mm-es magyar serege és annak idején társam volt a 20mm-es fém figurák beszerzésében is. Ambasa barátomat is kiemelném, akivel órák hosszat tudunk diskurálni a témáról, neki is van 20mm-ben egy magyar serege, könyvajánlókat ír a témában a blogján és társam a Historikumok szervezésében évek óta. Ugyancsak sokat köszönhetek Szilveszter barátomnak akivel, sokat csatáztunk az asztalon, még többet szóban a szabályok értelmezése miatt az elmúlt években, ő az egyetlen, aki a kezdetek óta tagja a mi kis hadijátékos klubunknak, ami jelenleg a Hansági múzeumban működik Mosonmagyaróváron.
Úgy gondolom, nekem ez a téma kifogyhatatlan. 2024-ben újra évfordulós lesz a csata a Kárpátok bérceiért, az Erdélyi hadszíntér, Budapest ostroma, majd így tovább 2025 tavaszáig bezárólag. A magyar seregem szépen gyarapszik, terveim szerint előbb, vagy utóbb de lesz ejtőernyős és határvadász szakaszom is, meg remélem egyszer huszárok is. Eddig is több emlékezetes játékunk volt a témában, és még tervezek is jócskán ilyeneket 2024-ben is.
https://hadijatekos.blog.hu/2022/07/30/korotojak_1942_nyar_bolt_action_csatajelentes
https://hadijatekos.blog.hu/2019/04/14/pestszentimre_ostroma_bolt_action_csatajelentes