Ahogy az előző cikkben említettem, régi tervem volt egy városi folyó elkészítése, híddal. Korábban készítettem már egyfajtát a győri játékokhoz, de a Spree-ként funkcionáló folyó a hídjaival amolyan városi csatornajellegűre sikerült, és a partok is inkább a nagyvárosok parti sétányaira hasonlítanak.
Semmiképp sem tudom hasznosítani nagyobb folyószakaszhoz, vagy egyáltalán egy általános normandiai folyóhoz, vagy csatornához. Emellett fontosnak tartottam, hogy a Spree-től eltérően a víz szintje jóval alacsonyabban legyen, mint az utcaszint. Ehhez megint csak a jól bevált szivacsalapot választottam. Elmentem, és két darab 50 cm széles, 3 cm vastag ágybetét-szivacsot vásároltam, a már meglévő hosszanti folyó két oldalára. (A folyó készítését már leírtam a Pacific-cikkeimben, erre most nem térnék ki újra.) Régebben vásároltam már egy szürke, bársonyos felületű "utcakő-mintás" bútorszövetet. Véletlenül láttam meg, de azonnal a városi terepek alapját láttam meg benne, így rögtön vásároltam is belőle két méternyit. Ezt a szövetet középen kettévágtam, és a szivacspartokat beburkoltam vele. A folyópart "L" alakú kő támfalait parafából gravíroztam ki, és festettem szürkére, majd szárazecseteltem zölddel. A felső rész járdamintát kapott, melyet szabadkézzel, fekete golyóstollal rajzoltam a felületre, kissé "remegő kezekkel", hogy természetes hatású legyen, ne tervrajzszerű. Ennél a pontnál döntöttem el, hogyha itt van járda, akkor máshová is kellene! Valahol ez is régi tervként szerepelt, de ha újra meg újra felötlött mindig elvetettem, mivel olyan megoldást, ami minden helyszínhez, minden városhoz és minden épülethez jó, nem találtam. Hogy minden csatahelyhez másfajta járdát készítsek, nincs sem túl nagy kedvem, sem túl sok tárolóhelyem. De a normandiai városi terepekhez érzéseim szerint jó lesz. Talán még Budapesthez is. Apropó Budapest!
Egy Historikum alkalmával bemutatásra került a budapesti villanegyedben folyó csatározás. Ehhez külön készítettem két villát is, melyekből - egybeépítve, a gazdasági épületekkel, szökőkúttal, szobrokkal és kiegészítőkkel - egy komplett kastély építhető. Mivel barokk épület szinte mindenhol volt Európában, így úgy gondoltam, hogy egy normann kisvárosban is elfér.
Az épületek többsége itt is az első részben bemutatott házakból áll, kissé más elrendezésben. Romos templomból meg még kettő is van. A Kreatív Hobby szaküzletekben kapható ún. "tündérkert" termékek méretben passzolnak az 1:72-es tereptárgyakhoz, ezért be is vásároltam led-es és a fröccsöntött lámpaoszlopokból. Sajnos az egyik fajta lámpa alapból kicsit kisebb volt, így kénytelen voltam a szárát meghosszabbítani műanyag fültisztító-pálcika segítségével.
Általában az új tereptárgyaimnál a méretarányokat legtöbbször egy 1:72-es méretű, Pz.Kpfw. VI. Tiger harckocsival szoktam szemléltetni. Ez lassan már a védjegyemmé válik, egy-két hobbytárs meg is jegyzi, ha esetleg nem szerepel a képeimen, hogy: " - És hol a Cica?!" Nos, mivel voltak olyan nagy történelmi csatahelyszínek ahol egyáltalán nem vetettek be Tigrist, - például Sztálingrádban - így nem minden projektemben autentikus a szerepeltetése. De szerencsére Normandiában akadt belőlük egy pár, így nagy örömömre használhatom "szokásos" méretarány szemléltetőként! Ahogy a legenda szerint a szövetséges harckocsizók meg is jegyezték: "A Tigrisekben egyetlen jó volt, mégpedig az, hogy kevés volt belőlük." ...mondjuk nekem is csak kettő van belőle, de a játékokhoz sokszor egy is sok, olyan drága pontértéken lehet megvásárolni.
Nos, mivel van már normandiai városkánk, folyóval, híddal, harangtoronnyal, Tigrissel; és még 101-es ejtőernyősök is akadnak, semmi akadálya, hogy ezen az asztalon egy Bolt Action játék keretein belül akár még Ryan közlegényt is megmentsük!
Köszönöm a figyelmet!